"Łatgalia"
ŁOTWA

Uroczystości w Rezekne

Stało się już dobrą tradycją , że co roku Święto Niepodległości Polski jest obchodzone w różnych zakątkach Łotwy, wszędzie tam, gdzie mieszkają Polacy i gdzie są polskie ślady. Ten rok również nie był wyjątkiem. Uroczyste obchody 85. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę, zorganizowane przez polską Ambasadę w Rydze, Związek Polaków na Łotwie i dyrekcję Polskiej Szkoły Średniej im. Stefana Batorego, odbyły się 8 listopada w Rezekne.

W tegorocznych uroczystościach w Rezekne wzięli udział zaproszeni goście z Polski - chór męski "Pochodnia" z Częstochowy wraz z wiceprezydentem tego miasta, młodzieżowa orkiestra dęta z Białegostoku, Polacy z Bydgoszczy, posłanka na Sejm RŁ pani I. Ostrowska, mer miasta Rezekne J. Zaczests, przedstawicielka z ministerstwa integracji pani A. Balaszko, dyrektor urzędu do spraw naturalizacji pani E. Aldermane, wojskowi z Polski, księża, Polacy z całej Łotwy, a także liczni przedstawiciele środków masowego przekazu.

Obchody Święta Niepodległości Polski rozpoczęła Msza Święta w przepięknej rezeknienskiej Katedrze Serca Jezusowego. Mszę odprawił biskup Janis Bulis. Po Mszy Świętej wszyscy obecni udali się do gminy Stolerowa, znajdującej się w niedużej odległości od miasta Rezekne, gdzie w uroczystej atmosferze został odsłonięty pomnik Józefa G. Wyżyckiego , wybitnego polskiego naukowca, który jako pierwszy opisał florę i faunę Łotwy. Pod tym pomnikiem odbyło się także uroczyste Przyrzeczenie Harcerskie grupy uczniów z polskiej szkoły w Rezekne, zostały zapalone znicze, złożone kwiaty i wieńce oraz podziękowano wszystkim tym, którzy dołożyli wszelkich starań, aby właśnie podczas tych uroczystości został odsłonięty ten pomnik. Później wszyscy goście odwiedzili miejsce byłego Polskiego Gimnazjum, a pod tablicą z nazwiskami Antoniego Tallat-Kelpszy i Olgi Tallat-Kelpsz, którzy w roku 1925 założyli to pierwsze polskie gimnazjum w Rezekne, została złożona wiązanka kwiatów. Dyrektor obecnej rezeknienskiej polskiej szkoły pani Walentyna Szydłowska opowiedziała zgromadzonymi o tych zasłużonych dla polskości postaciach i zaprosiła do zwiedzenia szkoły.

W tej ładnej i przytulnej polskiej szkole goście spędzili ponad dwie godziny. Obejrzeli wystawę fotograficzną ukazującą między innymi pierwszą wizytę papieża na Łotwie, wizytę prezydenta RP A. Kwaśniewskiego w Rydze w roku 2001 oraz prezentującą inne wydarzenia. Po prezentacji tej wystawy dokonano uroczystego otwarcia muzeum szkolnego.

Wieczorem natomiast w Domu Kultury odbył się uroczysty koncert z okazji 85. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę i Łotwę. Na początku głos zabrał Nadzwyczajny i Pełnomocny Ambasador Rzeczypospolitej w Rydze dr Tadeusz Fiszbach . W czasie swego przemówienia zaznaczył, że wyznacznikiem tego uroczystego zgromadzenia jest 85. rocznica Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Przez 123 lata Polska była snem, głębokim marzeniem. Nawiązując do dnia 11 listopada T. Fiszbach powiedział też o tym jak wiele łączy nasze oba narody. Dla Łotyszów dzień 11 listopada też jest bardzo ważny, albowiem jest to dzień łotewskiego bohatera narodowego Laczplesisa, który jest symbolem siły i mocy. Ambasador odwołał się także do słów Janisa biskupa Bulisa, który w kazaniu w kościele mówił o najcenniejszym darze i wartości jaką jest wolność, za którą tak wielu oddało swoje życie. Po swoim przemówieniu Ambasador T. Fiszbach wręczył wysokie polskie odznaczenia państwowe zasłużonym działaczom na rzecz polskości na Łotwie, które na wniosek Ambasady RP w Rydze nadał prezydent RP pan Aleksander Kwaśniewski. A więc Krzyżem Kawalerskim Orderu Zasługi RP zostali odznaczeni pani W. Murane oraz panowie W. Kowalewski i H.Tarwid. Natomiast Złoty Krzyż Zasługi RP otrzymali W.Szydłowska, W. Baulin, J. Degsne, R. Gajtis, G.Kiewisz, M. Korenkowska, L.Łapińska, W. Łapkowska, S.Pawłowicz, R. Raginis, H.Romanowska, E.Urbanowicz, a także księża J.Mukans i A. Madelans. Złoty medal ufundowany przez Radę Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa otrzymała za wieloletnią opiekę nad polskimi grobami i miejscami polskiej pamięci narodowej pani Halina Szakiel z Daugavpilsu.

Po uroczystym wręczeniu tych odznaczeń odbył świąteczny koncert. W tym koncercie wystąpili między innymi męski chór "Pochodnia" z Częstochowy, młodzieżowa orkiestra dęta z Białegostoku, chór "Jutrzenka" z Rezekne oraz inni wykonawcy. Swoją twórczość zaprezentowały także licznie przybyłe dzieci i młodzież z różnych szkół polskich na Łotwie. Trwający ponad 2 godziny przepiękny koncert, przepełniony duchem patriotyzmu, na pewno wzruszył nie jednego Polaka obecnego na sali rezeknienskiego Domu Kultury. Po zakończeniu tego koncertu Ambasador T.Fiszbach podziękował władzom łotewskim za życzliwą, serdeczną i owocną współpracę, a także podziękował wszystkim gościom z Polski za przybycie na te uroczystości, przedstawicielom prasy, radia i telewizji, Związkowi Polaków na Łotwie, polskiej szkole w Rezekne i wszystkim tym, którzy pomagali w organizowaniu tych uroczystości.

Poinformował, że w następnym roku uroczyste obchody Święta Niepodległości Polski będą obchodzone w Krasławiu. Na zakończenie odbyło się uroczyste przyjęcie z okazji Narodowego Święta Niepodległości wydane przez J.E. Ambasadora Tadeusza Fiszbacha z Małżonką.

Przygotował Włodzimierz Pujsza

Nasz Czas 33/2003 (622)