Tabu - portrety nieportretowanych

14 października 2003 r. w galerii "Stiklo karoliukai" (Zarzecze, ul. Paupio (Popławska) 2) została otwarta wystawa fotograficzna Chrisa Niedenthala (Polska) o dzieciach niepełnosprawnych umysłowo "Tabu - portrety nieportretowanych". Wystawa będzie czynna do 28 października. Organizatorem wystawy jest Instytut Polski w Wilnie.

Fotograficzne "portrety nieportretowanych" nie są ani przypadkowe, ani pochlebcze. Autor troskliwie gromadził modele i subtelnie wypróbowywał ich studyjne możliwości. Przedstawiając ich pięknie, w najpotoczniejszym znaczeniu tego wyrazu, uzyskał efekt niespodzianki, zaskoczenia.

Jego zdjęcia utrwalają postacie konkretnych dzieci, rejestrują ich zewnętrzny wygląd i określają ich psychikę. Spełniają zatem podstawowe warunki portretu artystycznego. Są zarazem portretami niezwykłymi. Za pomocą technik fotografowania ludzi znanych i stosując efekty zdolne zachwycać odbiorców sztuki popularnej stworzył obiekty elitarne. Przewrotnie użył bowiem Chris Niedenthal takich form do wyrażenia swego stosunku do ludzi nigdy nie portretowanych dla nich samych. Zadał sobie pytanie o ich nastroje i problemy i znalazł dla tego pytania artystyczny wyraz. Wybrał do portretowania dzieci i ułatwił tym samym nam, odbiorcom, sformułowanie w głębi serca podobnego pytania. Jesteśmy inni tak samo, jak wszyscy ludzie są inni - mają nam także do powiedzenia te wizerunki.

Magda ir Wojciech Klemmowie

Chris Niedenthal - ur. w 1950 r. w Londynie. Pochodzi z polskiej rodziny. Ukończył studia fotograficzne w London College of Printing. W 1973 r. zdecydował się na krótki pobyt w Polsce, gdzie do dziś mieszka i pracuje. Do roku 1984 r. pracował dla tygodnika "Newsweek". Od roku 1985 pracował dla tygodnika "Time", gdzie zamieszczał fotoreportaże z krajów bloku wschodniego. Laureat World Press Photo (1986). Autor wystawy o dzieciach niepełnosprawnych umysłowo "Tabu - portrety nieportretowanych", prezentowanej m.in. w Warszawie i Wiedniu.

Obecnie, poza reportażem, zajmuje się fotografią komercyjną. Od 1995 r. jest współwłaścicielem studia fotografii reklamowej Magic Media w Warszawie. Przygotowuje album o Polsce. Od marca 2001 r. jest prezesem Okręgu Warszawskiego ZPAF.

Wystawa potrwa do 28 października br. Galeria "Stiklo karaliukai" jest otwarta codziennie oprócz poniedziałku od godziny 12 do 18, w piątki, soboty i niedziele do godz. 16. Zapraszamy.

Kontakt: tel. 215-38-75, e-mail:stiklokaraliukai@centras.lt, strona internetowa www.stiklokaraliukai.lt

Na zdjęciu: Autor wystawy w czasie jej otwarcia w towarzystwie dyrektor Instytutu Kultury Polskiej Małgorzaty Kasner oraz kierowniczki Galerii Lolity Zykute.

Nasz Czas 31/2003 (620)