Litwa


Litwa w skrócie

Zawiedli się. Badania opinii publicznej wykazały, że mieszkańcy Litwy najbardziej czują się zawiedzeni przez socjaldemokratów i konserwatystów. Najmniej przez liberałocentrystów i chrześcijańskich demokratów. Socjaldemokratami najbardziej są rozczarowani młodzi wyborcy, starsi - polityką konserwatystów.

"Rail Baltica". Eurokomisja poparła propozycję uznania projektu rekonstrukcji kolei "Rail Baltica" za zadanie prioretytowe. Realizacja projektu pozwoli zapewnić szybką łączność kolejową między Litwą, Łotwą, Estonią i innymi krajami UE.

Wizyta w Watykanie. 2 października b.r. na prywatnej audiencji papież Jan Paweł II przyjął prezydenta R. Paksasa z rodziną i towarzyszącymi mu osobami.

Europejska konferencja. Rozpoczęte 2 października, kilka dni trwały w Wilnie obrady plenarne konferencji biskupów Europy. Wzięło w nich udział 13 kardynałów i 24 arcybiskupów. Zebrani dyskutowali nad procesami społecznymi we współczesnej Europie.

Tendencje. Za siedem miesięcy br. liczba mieszkańców Litwy zmniejszyła się o kolejne 10 tys. osób. W tym okresie za granicę wyjechało 5,6 tys. mieszkańców. W ubiegłym roku ta liczba wyniosła 3,8 tys.

Najbogatsi. Najbogatszym politykiem Litwy jest poseł V. Uspackich, którego mienie i mienie jego żony stanowi 160 mln Lt. Wśród milionerów znalazł się również premier A. Brazauskas, poseł R. Karbauskas, poseł socjaldemokrata A. Macaitis i inni.

Mieszkania. Statystyka wykazuje, że w miastach Litwy 81,4 proc. mieszkańców mieszka w domach wielomieszkaniowych, 12,7 proc. w domach prywatnych. Na wsi w prywatnych domach mieszka 74,5 proc. mieszkańców.

Produkt narodowy. O 7,9 proc. wzrósł w I półroczu br. produkt narodowy Litwy.

Holandia - Litwa. W Wilnie rozpoczął działalność Litewsko Holenderski Dom Komercyjny, mający za zadanie rozwijanie współpracy gospodarczej .

"Amber Sea 2003". W dniach 6 - 12 października na Bałtyku odbywały się wspólne ćwiczenia wojsk Litwy, Łotwy i Estonii "Amber Sea 2003"("Bursztynowe morze 2003"), których zadaniem było skoordynowanie działań przyjęcia wojsk NATO na wypadek wojny.

Niewystarczająca troska. W Rzymie podczas spotkania w Papieskim Litewskim Kolegium im. św. Kazimierza prezydent R. Paksas oświadczył, że państwo w niedostatecznym stopniu troszczy się o Litwinów mieszkających poza Litwą.

Będzie lepiej. W czasie uroczystych obchodów 85. rocznicy powstania policji litewskiej minister spraw wewnętrznych V. Bulovas zaapelował do zebranych o cierpliwość, bowiem jego zdaniem sytuacja materialna pracowników policji znacznie się poprawi dopiero w roku 2007, już w składzie UE.

Nowa partia. W połowie października ma być powołana nowa partia, - "partia pieniędzy", powołanie której inicjuje najbogatszy człowiek Litwy V. Uspaskich poprzez struktury Konfederacji Pracodawców.

W roli przynęty. Konserwatyści V. Landsbergisa i A. Kubiliusa próbują wykorzystać eksprezydenta V. Adamkusa jako przynętę w przyszłych wyborach do UE.

Połączone wybory. Jeden z liderów Nowego Związku, zast. przewodniczącego Sejmu RL A. Skardżius zaproponował przyszłoroczne wybory sejmowe połączyć z wiosennymi wyborami do UE.

Drogi remont. W związku z zamiarem przesiedlenia się prezydenta R. Paksasa do Turniszek, Urząd Prezydenta zwrócił się o przyznanie 600 tys. Lt na bieżący kosmetyczny remont siedziby, mimo że przed paroma laty był tam przeprowadzony kapitalny remont.

Ceny. W porównaniu z minionym rokiem na Litwie, Łotwie i w Estonii najbardziej wyrosły ceny obsługi medycznej i usług. Według danych statystycznych ceny obsługi medycznej wzrosły na Litwie o 5,2 proc., na Łotwie o 6,1 proc., w Estonii - o 18,7 proc. Wśród trzech bałtyckich krajów, mimo posiadania własnej elektrowni atomowej, najdroższa była energia elektryczna na Litwie - 8,4 euro za 100 kWh, w Estonii - 6,7 euro, na Łotwie - 6,05 euro.

Minimalne wynagrodzenia. Minimalne miesięczne wynagrodzenie za pracę wynosiło w sierpniu br. w Estonii 138 euro, na Litwie 125 euro, na Łotwie - 108 euro.

Kwota na wieprzowinę. Łotwa zgodziła się zwiększyć kwotę importowanego z Litwy mięsa wieprzowego oraz zmniejszyć wysokość ceł za żywiec.

Piwo. Asocjacja producentów piwa informuje, że za dziewięć miesięcy br. zużycie piwa zmniejszyło się o 7,7 proc.

Szkolne mundurki. W Kłajpedzie mundurki szkolne stały się na tyle popularne, że szwalnie nie nadążają z ich szyciem.

Bezrobocie. We wrześniu w porównaniu z sierpniem b.r. bezrobocie na Litwie spadło o 0,4 proc. i na początku października wyniosło 9,3 proc. Jest to najniższy poziom w ciągu czterech ostatnich lat.

Elektrownia na Niemnie. Sejmowa opozycja apeluje do rządu o interwencję u władz Białorusi w związku z zamiarem budowy pod Grodnem, na Niemnie, elektrowni wodnej, która ma być oddana do użytku w 2006 roku.

Korupcja. Badania organizacji "Transparency International" wykazały, że Litwa według oznak korupcji nadal zajmuje wysokie 41 miejsce wśród 133 krajów. Sytuacja jest gorsza na Łotwie, ale znacznie lepsza w Estonii. Wśród krajów Europy Środkowo - Wschodniej lepiej niż na Litwie jest również w Słowenii i na Węgrzech.

Wystawa. W dniach 14 - 17 opaździernika odbyła się w Kownie 10 wystawa Polexport Kaunas 2003, w której udział wzięło około 200 polskich i litewskich firm.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity po następującym kursie: 1 USD - 3,14 Lt; 1 euro - 3,45Lt; 1 zł - 0,79 Lt; 10 estońskich koron - 2,20; 1Łat - 5,45; 1000 białoruskich rb - 1,49; 10 rosyjskich rb - 1,02.



Powiedzieli

A. Brazauskas, premier:
"Ja nawet nie wiedziałem, że jestem milionerem".

V. Ejnoris, poseł na Sejm RL:
"Ludzie na wsi nie mogą żyć bez krowiego ogona. To ich chleb, paliwo, nauka dzieci".


Nasz Czas 31/2003 (620)