Konstanty Ildefons Gałczyński,
w 50. rocznicę śmierci

W minioną środę, 24 września, w Bibliotece Publicznej im. A. Mickiewicza (ul. Traku (Trocka) 10) została otwarta wystawa poświęcona Konstantemu Ildefonsowi Gałczyńskiemu z okazji 50. rocznicy Jego śmierci. Wystawa przedstawiająca całokształt życia i twórczości poety, ze szczególnym podkreśleniem jego, prawie dwuletniego, pobytu w Wilnie w latach 1934 - 1935.

Tu przy ul. Młynowej 2 (Malunu) mieszkał K.I. Gałczyński

Przenosząc się z Warszawy do Wilna K.I. Gałczyński zamieszkuje z rodziną na Zarzeczu w domu przy ul. Młynowej 2. Tu rozpoczyna współpracę z radiem wileńskim, gdzie wraz z Teodorem Bujnickim prowadzi audycję "Kukułka Wilenska" i własny program "Kwadrans dla ponurych". Co tydzień w radiu obok Witolda Hulewicza, Tadeusza Łopalewskiego, Jerzego Zagórskiego i Aleksandra Rymkiewicza występuje w programie artystycznym klubu "Smorgonia".

Występuje Wileński Teatr Staromiejski

Wystawa została otwarta z inicjatywy Biblioteki im. A. Mickiewicza oraz Instytutu Polskiego w Wilnie, a przygotowana przez Warszawskie Muzeum Literatury im. A. Mickiewicza oraz MSZ RP. W uroczystości otwarcia wziął udział ambasador RPJerzy Bahr, dyrektor Instytutu Polskiego Małgorzata Kasner oraz goszczący w Wilnie dytektor Biblioteki Narodowej w Warszawie Michał Jagiełło.

Podczas otwarcia wystawy przed zebranymi wystąpił Wileński Teatr Staromiejski z miniaturami Teatrzyku Zielona Gęś według K.I Gałczyńskiego.

Wystawa potrwa do 11 października 2003 roku.

Informacja tel.: 262-55-70. (lm)

Nasz Czas 30/2003 (619)