"Nasza Polonia"
ESTONIA

W Parlamencie

Na wspólnym posiedzeniu Komisji SZ i Komisji ds. Europejskich estońskiego parlamentu (21.08.03) omawiano przygotowany przez przedstawicieli wszystkich reprezentowanych w estońskim parlamencie frakcji raport dotyczący wpływu członkostwa Estonii w UE na dalsze losy państwa oraz możliwe scenariusze rozwoju kraju w przypadku, gdy społeczeństwo estońskie w referendum powie "nie". W posiedzeniu komisji uczestniczyli również K. Ojuland, minister SZ RE oraz P. Kolbre, sekretarz stanu w MSZ RE. U. Mattheus, współpracownik radia Wolna Europa w komentarzu "Nie ma alternatywy dla Unii" pisze, że raport nie zawiera konkretnej listy plusów i minusów członkostwa w Unii, natomiast podkreśla pozytywne aspekty integracji z UE. Komentator dodaje, że przypadku scenariusza "nie dla Unii", który również rozpatrywany był na posiedzeniu komisji, kardynalnej zmianie uległyby uwarunkowania działania Estonii na arenie międzynarodowej. Oznaczałoby to powrót do punktu wyjściowego. "Apel przeciwników Unii o rezygnację z obecnej szansy i ponowne rozpoczęcie negocjacji, ponieważ obecne warunki są dla Estonii niekorzystne, oznacza absurdalną konieczność podjęcia negocjacji z 24 państwami członkowskimi. Nie oznacza to wcale, że wtedy wynegocjujemy lepsze warunki" - powiedział R. Lang, przewodniczący parlamentarnej komisji SZ. Lang zwrócił uwagę na fakt, że również wiele państw członkowskich NATO spowolniło proces ratyfikacji umowy z NATO.



14 września - dwa referenda

28 sierpnia 2003 roku złożył w Estonii wizytę premier Szwecji Göran Persson, gdzie przeprowadził rozmowy z premierem republiki J. Partasem.

Göran Persson
Zarówno w Szwecji jak i w Estonii 14 września odbędą się referenda. W Szwecji w kwestii wprowadzenia waluty euro, a w Estonii w sprawie członkostwa kraju w UE. Sondaże opinii publicznej wskazują na zwycięstwo w Szwecji przeciwników wspólnej europejskiej waluty. Na konferencji prasowej premier J. Partas zwrócił uwagę, że premier G. Persson nie potrzebuje żadnych rad, jak zdobyć poparcie i podczas rozmów był optymistycznie nastawiony do referendum, wierząc w wygraną zwolenników euro. Premier Persson zauważył, że wielu szwedzkich wyborców podejmie decyzję w ostatnim tygodniu przed referendum i na konferencji prasowej wolał rozmawiać o zaletach członkostwa Estonii w UE. Jego zdaniem estońskie "tak" w referendum będzie początkiem nowej ery w polityce. Z doświadczenia szwedzkiego wynika, że małe kraje mają wpływ na UE, a osiem państwbałtyckich może razem wiele osiągnąć w Unii Europejskiej.


Nasz Czas 28/2003 (617)