Fotoreportaż


Antokol

..."od kościoła Katedralnego ponad brzegiem Wilii leży malownicze przedmieście Antokol... Rozciąga się ono na przestrzeni 6 wiorst po drodze prowadzącej do byłego letniego pałacu książąt litewskich zwanego Wiszupa, na brzegu Wilii, naprzeciw Trynapola, położonego (...) ( A.H. Kirkor. "Przewodnik historyczny po Wilnie i jego okolicach". Wilno, 1880).

Kościół św. św. Piotra i Pawła

Dziś to jedna z prestiżowych dzielnic Wilna ze względu na pobliską Wilię, otaczające sosnowe gaje i niezwykle bogate zazielenienie, najwyższy punk miasta - Góry Sapieżyńskie oraz brak źródeł zanieczyszczenia. Mimo to centralna ulica dzielnicy - Antakalnis - jest zabudowanna niezwykle brzydko - nieliczne pozostałe domy z początku XX wieku w połączeniu z licznymi blokami z okresu "socrealizmu" i współczesnymi budowani z ostatnich lat nie tworzą spójnej i przemyślanej koncepcji zabudowy.

Pałac Wilejszysów

Ambasada Danii. Tu w lipcu 1944 r. został podstępnie aresztowany A. Krzyżanowski, dowódca Wileńskiej AK

Na ul. Letniej w okresie międzywojennym mieścił się Polski Instytut Badań Mózgu. Tu był badany mózg Marszałka J. Piłsudskiego.

Zawsze zielony i zadbany dom Znamierowskich, obok brama do byłego szpitala wojskowego w gmachu Sapieżyńskim.

Kościół Pana Jezusa (Trynitarski) z b. Klasztorem Trynitarzy

Cmentarz na Antokolu. Grób prof. USB Mariana Zdziechowskiego, wybitnego naukowca, wychowawcy młodzieży oraz jego małżonki Marii z Kotwiczów Zdziechowskiej.

...i liczne groby polskich żołnierzy poległych w walkach o Wilno.

Jeden z przytulnych domków przy ul. Letniej, pozostały z minionych czasów

Nowy most z Łosiówki na Antokol na miejscu byłego mostu strategicznego

Przepraszamy

W nrze 26 "NCz" został zamieszczony fotoreportaż, poświęcony wileńskiej dzielnicy Zwierzyniec, w którym z winy redakcji nie została wskazana autorka zdjęć Bronisława Kondratowicz.

Redakcja przeprasza Bronisławę Kondratowicz i Czytelników.

Nasz Czas 27/2003 (616)