"Nasza Polonia"
ESTONIA

Nowy port na Bałtyku

Rząd Estonii chce wybudować nowy port towarowy w Sillamae w pobliżu rosyjskiej granicy na północnym-wschodzie kraju.

Za ok. 10 mln dol. wykupi 51 proc. akcji obecnej niewielkiej przystani. Pieniądze mają pochodzić z zysków państwowego portu w Tallinie. Według założeń port w Sillamae w przyszłości ma mieć moc przeładunkową od 5,5 do 10,5 mln ton. Koszt budowy obliczany jest na 80 mln dol. Pomysł popierają największe estońskie spółki chemiczne jak np. Viru Keemia Group czy też Nitrofert, które zapowiedziały, że w Sillamae wybudują własne terminale przeładunkowe. Zdaniem przeciwników budowa portu w Sillamae to niewypał, gdyż na dojściu do niego pełno jest mielizn a dodatkowo przystań często zamarza. Estoński rząd liczy, że położenie nowego portu w pobliżu rosyjskich ropociągów pozwoli na przejęcie większej części rosyjskiego eksportu ropy na Zachód.


POLSKA w ESTONII

W dniach 11-13 lipca w Vöru, w ramach IX Festiwalu Folklorystycznego wystąpił polski zespół ludowy "Lubartowiacy".

*

W dniach 7-13 lipca w Tallinie miała miejsce wizyta jachtu Straży Granicznej "Galeon". Na uwagę zasługuje również zorganizowane wdniach 11-12 lipca przez biznesmena polskiego pochodzenia, Pana M.Pieńkowskiego, przy współudziale Stowarzyszenia Implantologów Polskich, I Bałtyckie Spotkanie Implantologów.

*

W Tallinie odbyły się VI Lekkoatletyczne Mistrzostwa Europy Osób Niepełnosprawnych (głuchoniemi). Polskę reprezentowała około 20-osobowa ekipa.

W dniach 7-10 lipca, w ramach prezentacji twórczości H.M.Góreckiego, w Parnü i Tallinie odbył się cykl koncertów muzyki tego wybitnego, polskiego kompozytora. Rozwija się regionalna współpraca pomiędzy Polską a Estonią.

*

Zastępca Dyrektora Generalnego Policji RE w dniach 18-20 lipca uczestniczył w obchodach święta Polskiej Policji w Warszawie.

*

4 lipca z roboczą wizytą w Tallinie przebywała delegacja PAN prowadząc rozmowy na temat dalszej współpracy z partnerami estońskimi.

Info. konsul.


Dni Polskiej Szlachty

18-19 lipca Ambasada RP i władze regionu Jögeva zorganizowały "Dni Polskiej Szlachty" na zamku w Laiuse.

Ruiny zamku w Laiuse
Oprócz konferencji historycznej oraz wystawy poświęconej polskiej obecności na terenach dzisiejszej Estonii zorganizowano stoisko informacyjne z materiałami o Polsce, a całodniowy festyn szeroko reklamowany w środkach masowego przekazu zgromadził kilka tysięcy uczestników. Wystąpił zespół folklorystyczny z Centrum Młodzieży w Krakowie - "Małe Słowianki", zaprezentowały się grupy Bractwa Rycerskiego z woj. kujawsko-pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, a także zaprezentowane zostało widowisko historyczne, przygotowane przez studentów Uniwersytetu w Tartu - członków Stowarzyszenia Pro Polonia.

Nasz Czas 27/2003 (616)