Od i do redakcji


Wrażenia z IX Przeglądu Kultury Polskiej
"Kresy 2003"

W dniach 18-23 lipca 2003 roku kowieński zespół śpiewaczy "Canta Covnensis", dzięki zaprzyjaźnionym profesorom z Uniwersytetu Wrocławskiego, miał szczęście brać udział w IX Przeglądzie Kultury Polskiej "Kresy 2003" w Głogowie.

W południowo - zachodniej Polsce byliśmy pierwszy raz, jechaliśmy 15 godzin, podziwialiśmy miasta, wielkie obszary pól i łąk polskich. Zakwaterowanie i wyżywienie było na wyższym poziomie. Zwiedzaliśmy Głogów - stare polskie miasto z 10-go wieku, ze wzruszającym pomnikiem "Dzieciom Głogowa", autentycznym Zamkiem Książąt Głogowskich, pod murami którego odbył się w/wymieniony Festyn. Zespół "Canta Cownensis" ( kierownik muzyczny Irena Rymkiewicz ) wykonał całą wiązankę różnych piosenek i otrzymał brawa i oklaski na bis. Podziwialiśmy występy zespołów: "Melodia" z Niemenczyna, "Ejszyszczanka" i tak popularnych wszędzie "Wilniuków". Po 5-godzinnym koncercie galowym odbyła się uroczysta kolacja, na której obecni byli przedstawiciele rządu, organizatorzy i sponsorzy. Wielkie dzięki im wszystkim za tak piękny Festyn.

Po Festynie zwiedzaliśmy przepiękny Wrocław, pod czułą opieką naszych Kochanych Profesorów - badaczy życia Polaków na terenie Litwy. Bóg zapłać im wszystkim.

Wiceprezes G. Chomanska

Na zdjęciu: Zespół "Canta Covnensis" podczas przeglądu

Nasz Czas 26/2003 (615)