Serbołużyczanie protestują

Rodzice uczniów Szkoły Średniej w Chróscicach i Domowina protestują przeciwko próbie zamknięcia szkoły

Crostwitz/Niemcy. Domowina i rodzice byłych uczniów Szkoły Średniej w Chróscicach nie zgadzają się z decyzją zamknięcia ich szkoły przez Saksońskie Ministerstwo Kultury . Wspólnie zapraszają wszystkich do angażowania się w serbołużyckie sprawy poprzez akcję protestacyjną. Jest to rezultat spotkania, na które Domowina zaprosiła rodziców i innych zainteresowanych do sali na plebanii w Chróscicach. "Serbołużyczanie, w ramach festiwalu folkloru, który odbędzie się w Chróscicach chcą nie tylko demonstrować w Saksonii i Niemczech, ale też za granicą, protestując przeciwko ograniczeniom ich językowego terytorium" - powiedziała Manuela Smolina, która z ramienia przewodniczącego Domowiny Jana Nuka oraz jako serbołużycka przedstawicielka Krajowego Komitetu Rodziców Saksonii przewodniczyła wczorajszemu posiedzeniu. W ramach nowego protestu w Chróscicach ksiądz parafialny Clemens Hrjehor poświęcił drewniany krzyż z napisem "Byliśmy, jesteśmy, będziemy". Krzyż ten był przekazany przez ludność Ralbitz do Chróscic na początku "Chróscianskiego buntu 2001", a teraz znajdzie swoje stałe miejsce w Chróscicach. Równocześnie przewiduje się, iż rodzice uczniów 4,7,8 i 9 rocznika ponownie zapiszą swoje dzieci do szkoły w Chróscicach i przekażą sprawę zamknięcia szkoły do sądu, decyzję tę popiera Domowina. W wypełnionej po brzegi sali krytykowano nie tylko politykę szkolnictwa w Saksonii, ale także Gminną Radę z sołtysem Macij Brycka (CDU) na czele, za brak jego zaangażowania w walce przeciwko zamknięciu szkoły.

List do Jana Pawła II

Domowina zwróciła się także do papieża Jana Pawła II z prośbą o pomoc w sprawie zachowania serbołużyckiej szkoły średniej. "Prosimy Was Święty Ojcze o wasze wstawiennictwo o zachowanie naszego małego narodu, żyjącego w Federalnej Republice Niemiec", jest napisane w liście podpisanym przez Jana Nuka, który wczoraj przekazał dr. Petr Brezan arcybiskupowi Giovanni Lajole podczas uroczystości w Domu dla Niepełnosprawnych w Panczicach-Kukowje. Przewodniczący Związku Serbołużyczan informuje Ojca Świętego, że Saksonskie Ministerstwo Kultury definitywnie do 31 lipca 2003 zamknie szkołę z powodu nie wystarczającej liczby uczniów, "szkołę w miejscowości, którą Święty Ojciec odwiedził osobiście przed 30 laty." Rzeczniczka Serbołużyczan ocenia postępowanie rządu Saksonii jako nie przestrzeganie europejskiego prawa mniejszości oraz luźną interpretację konstytucji Saksonii. W ten sposób - pisze Jan Nuk - Saksonia narusza historyczną sieć zrośniętego i najbardziej witalnego serbołużycko-języcznego terytorium. Równocześnie przewodniczący Domowiny wyraża podziękowanie Papieżowi "za ojcowską troskę o nas, kiedy podczas Święta Bożego Narodzenia i Wielkanocy z Rzymu, przed całym światem pozdrawia Serbołużyczan".

Dodatkowe informacje: Serbołużyczanie w Niemczech http://www.sorben.com/ski/ Domowina http://www.domowina.de Bój o zachowanie szkoły w Chróscicach http://www.sorben.com/chroscicy/

Przekazał poprzez internet Robert Bryton

Nasz Czas 25/2003 (614)