"Łatgalia"
ŁOTWA

Uroczysty bal pożegnalny

Poprzednim razem pisaliśmy już o letnim obozie katolickim zorganizowanym w malowniczej miejscowości Svente, położonej w odległości 15 kilometrów od Daugavpilsu. Na ten obóz wyjechało ok. 50 dzieci z polskich rodzin. Dwa tygodnie minęły bardzo szybko i w poniedziałek 14 lipca nadszedł czas pożegnania. Tego dnia odwiedził dzieci ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Tadeusz Fiszbach.

Natomiast wieczorem odbył się uroczysty bal pożegnalny, gdzie byli obecni prezes Związku Polaków na Łotwie pani Wanda Krukowska, prezes Daugavpilskiego Oddziału ZPŁ "Promień" pan Ryszard Stankiewicz, Dyrektor Centrum Kultury Polskiej w Daugavpilsie pani Żanna Stankiewicz, a także niektórzy rodzice. Bal trwał prawie do samego rana. Dzieci, które w obozie brały udział w różnych konkursach i wykazały się dobrymi wynikami otrzymały nagrody.

Niewątpliwie swój pobyt w obozie dzieci będą jeszcze długo wspominały, ponieważ było tyle różnych atrakcji. Dzieci poznały niektóre piękne miejsca na Łotwie, jak chociażby malownicza i przepiękna Sigulda, w której spędziły prawie cały dzień. Poza tym zorganizowano mnóstwo konkursów, gier, zabaw. Dzieci również chodziły do kościoła i uczęszczały na lekcje religii. Jedynie, co nie dopisało, to pogoda, która nie zawsze była łaskawa, ponieważ bardzo często padał deszcz.

Dodajmy jeszcze, że ten obóz wsparli finansowo Ambasada RP w Rydze, dyrektor generalny firmy "Dautkom" pan Marian Pankiewicz oraz Urząd Miasta Daugavpils. A od 15 lipca do końca miesiąca jeszcze ponad 40 dzieci z polskich rodzin będzie miało okazję odpocząć w obozie w Svente.



Łotwa wśród krajów ubogich

Mimo postępu gospodarczego odsetek Polaków żyjących w ubóstwie wzrósł w latach 1987-1995 z 6 do 20 proc. - wynika z Raportu o Rozwoju Społecznym, przygotowanego przez Program Narodów Zjednoczonych ds. Rozwoju (UNDP). Polska znalazła się na 35. miejscu wśród 175 państw.

Oznacza to przesunięcie się Polski w rankingu rozwoju społecznego o dwa miejsca w górę (z 37 pozycji). Wśród państw, które mają wstąpić do Unii Europejskiej, Polskę zdystansowały m.in: Słowenia, Czechy i Cypr a na niższych pozycjach znalazły się: Litwa, Łotwa, Estonia i Węgry.

Blisko 370-stronicowy raport zawierający dane m.in. o trendach demograficznych w świecie, wskaźnikach ubóstwa, poziomie dostępności do oświaty, do opieki zdrowotnej, a także dane dotyczące rozwoju gospodarczego monitorowanych krajów i ich technologii został przedstawiony w czwartek, na zorganizowanej przez UNDP konferencji.

"Aby zrealizować Milenijne Cele Rozwoju (ustalone przez ONZ w 2000 roku i zakładające m.in. zmniejszenie do 2015 roku liczbę głodujących z 800 mln do 400 mln) konieczne jest partnerstwo między bogatymi i biednymi krajami, między biednymi i bogatymi ludźmi" - powiedział ambasador ONZ Colin Glennie.

Wśród zadań stojących przed wspólnotą międzynarodową ambasador wymienił m.in. konieczność zwiększenia pomocy dla krajów biednych z 50 do 100 mld dolarów rocznie, usunięcia barier celnych dla eksportu z krajów rozwijających się, redukcję zadłużenia krajów najbardziej zadłużonych.


Nasz Czas 25/2003 (614)