Litwa


Litwa w skrócie

Wychodźstwo. Zdaniem polityków litewskich, którzy wystąpili na posiedzeniu Sejmu Wychodźstwa, rola emigracji litewskiej jest obecnie, po umocnieniu się niepodległości, nie mniej ważna. Polega ona na upowszechnianiu litewskości i litewskiej kultury w miejscach zamieszkania Litwinów oraz pomocy w celu integracji gospodarki Litwy do struktur gospodarki światowej. Zdaniem ministra spraw zagranicznych A. Valionisa funkcje koordynacji tej współpracy powinna pełnić specjalnie ku temu powołana samodzielna instytucja.

Dar. Ambasada Łotwy przekazała Litwie dar Narodowego Muzeum Łotwy, zawierający kopie listów Mendoga i Gedymina, oryginały których znajdują się w Rydze.

Indeks stanu socjalnego. Zgodnie ze wskaźnikami programów rozwoju ONZ indeks stanu socjalnego naszych mieszkańców wynosi obecnie 0,824. To znaczy, że Litwa znalazła się wśród państw o wysokim poziomie rozwoju, co zobowiązuje łożyć środki na potrzeby mniej rozwiniętych krajów. Zajmując 45 miejsce wśród 175 badanych państw, Litwa wyprzedza Łotwę, która zajmuje 50 miejsce i ustępuje Estonii, która zajmuje 41 miejsce. Na powyższą ocenę składa się długość życia mieszkańców, poziom wykształcenia oraz poziom rozwoju gospodarczego. Pierwsze miejsce według powyższego wskaźnika zajmuje Norwegia, a następne - Islandia, Szwecja, Austria i Holandia. USA zajmują siódme miejsce, Wielka Brytania trzynaste, Francja siedemnaste, a Niemcy osiemnaste miejsce.

Pałac Paca. Dzięki pomocy dyplomatów rezydujących w Wilnie, za ofiarowane przez nich przedmioty na aukcję, została odnowiona fasada pałacu Paca przy ul. św. Jana.

Kolej. W pierwszym półroczu br. kolej litewska odnotowała wzrost przewozów o 11 proc., które wyniosły 19,8 mln ton. Tym niemniej jest to najgorszy wskaźnik w krajach bałtyckich.

IX Letni Festiwal Świętego Krzysztofa

Jak już informowaliśmy naszych Czytelników w minionym tygodniu w Wilnie rozpoczął się IX Letni Festiwal Świętego Krzysztofa, który potrwa aż do połowy sierpnia. Inauguracyjny koncert odbył się w kościele św. Katarzyny, który mimo że był dewastowany przez dziesięciolecia i wymaga poważnej odnowy wnętrz, posiada świetną akustykę. Na pierwszym koncercie Festiwalu wystąpiła szwedzka śpiewaczka Kerstin Avemo i Kameralna Orkiestra Świętego Krzysztofa pod batutą Donatasa Katkusa.
Fot. red.

Komputeryzacja. Według danych Departamentu Statystyki w I kwartale b.r. 19 proc. rodzin na Litwie posiadało komputery, z internetu korzystało 6,2 proc., co najmniej 56 gospodarstw domowych posiada telefon komórkowy.

Kolegium Studiów Religijnych. Rząd postanowił powołać w Kownie państwowe Kolegium Studiów Religijnych.

Adwokaci. W minionym tygodniu minister sprawiedliwości V. Markevičius przyjął przysięgę kolejnych 13 adwokatów. Obecnie na Litwie jest 1050 praktykujących adwokatów.

NATO. Sejm RP ratyfikował protokół rozszerzenia NATO o Litwę, Łotwę, Estonię, Słowację, Słowenię, Bułgarię i Rumunię. Za głosowało 384 posłów, 1 był przeciw, 3 powstrzymało się.

Handel. Za pięć miesięcy br. eksport Litwy wzrósł o 8,5 proc. i wyniósł 8,705 mlrd Lt. Import wzrósł o 2,1 proc. i wyniósł 11,437 mlrd Lt. Największymi partnerami w eksporcie była Szwajcaria (11,4 proc.), Rosja (11,2 proc.), Niemcy (10,3 proc.). Najwięcej towarów importowano z Rosji (22,6 proc.), z Niemiec (15,6 proc.), Polski (4,8 proc.), Francji (4,3). 42,6 proc. towarów Litwa eksportowała do krajów UE, 18,1 proc do krajów stowarzyszonych z UE.

Indeks ekonomicznej wolności. Od roku 2001 indeks ekonomicznej wolności zmniejszył się na Litwie od 6,2404 do 6,2306, co daje 70 miejsce wśród 123 krajów świata.

Bezrobocie. Bezrobocie na Liwie w czerwcu w porównaniu z majem zmniejszyło się o 0,6 proc. i wyniosło na 1 lipca 9,4 proc. Od początku roku bezrobocie zmniejszyło się o 1,5 proc.

Patriotyzm. Jak wykazały badania, 42,3 proc. mieszkańców Litwy uważa siebie za patriotów, 14,5 proc. nie uważa siebie za takowych. Dla 39,1 proc. raz się zdaje, że są patriotami, innym razem, że nie. 18,5 proc. chciałoby wyjechać z Litwy, 39,1 proc. chciałoby wyjechać, ale nie na zawsze, 36,8 proc. nie chciałoby Litwy porzucać.

Druskieniki

W Druskienikach została odnowiona pijalnia wód, która jest obecnie najbardziej odwiedzanym obiektem.

Budżety samorządowe. Samorządy w pierwszym półroczu br. otrzymały o 2,4 proc. mniej dochodów niż przewidywano.

Minimalne wynagrodzenie. Rząd odłożył planowane zwiększenie minimalnej płacy zarobkowej z 430 do 450 Lt. Obecnie na Litwie każdy szósty pracujący otrzymuje minimalne wynagrodzenie.

Szkoła w Moskwie. Mer Moskwy Jurij Łużkow obiecał, że w ciągu roku dla Litwinów w Moskwie zostanie wybudowana szkoła.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity po następującym kursie: 1 USD - 3,06 Lt; 1 euro - 3,44 Lt; 1 zł - 0,78 Lt; 10 estońskich koron - 2,20; 1Łat - 5,25; 1000 białoruskich rb - 1,47; 10 rosyjskich rb - 1,00.

Nasz Czas 25/2003 (614)