"Nasza Polonia"
ESTONIA

Prof. Rutkowski prezydentem międzynarodowej konferencji rektorów

not. marc, gazeta.pl

Prof. Mirosław Rutkowski
Prezydentem Konferencji Rektorów Uniwersytetów Państw Regionu Morza Bałtyckiego został na najbliższe dwa lata prorektor Uniwersytetu Szczecińskiego dr hab. prof. US Mirosław Rutkowski. Konferencja skupia rektorów 80 uczelni z dziewięciu państw: Niemiec, Danii, Szwecji, Finlandii, Rosji, Estonii, Łotwy, Litwy i Polski.

Marcin Górka: Jakie znaczenie dla Szczecina i Uniwersytetu ma Pańska prezydentura konferencji?

Prof. Mirosław Rutkowski: To szanse nie tylko dla US, ale i innych szczecińskich uczelni. Zaobserwowałem, że w tej konferencji prym wiodły do tej pory największe uczelnie z europejskich stolic. Jest wreszcie szansa wypromowania uniwersytetu regionalnego, jakim jesteśmy. Szansa na rozwój, bo dzięki współpracy z rektorami można zintensyfikować wymianę studentów i wspólne projekty naukowe. Łatwiej będzie otrzymać pieniądze na badania naukowe z Unii Europejskiej w sytuacji, gdy występuje o nie zespół uczonych z kilku ośrodków.

- Ma Pan jakieś pomysły na wykorzystanie prezydentury?

- Tak, to stary pomysł i do tej pory nie wiedziałem, jak go zrealizować. Chciałbym zorganizować w Szczecinie spotkanie młodzieży akademickiej z całej Europy czy choćby z tych dziewięciu krajów. Do tej pory nie miałem takiej możliwości, teraz kiedy poproszę rektorów jako prezydent, łatwiej mi będzie otrzymać przychylną odpowiedź. To dobry pomysł na wypromowanie Szczecina. Pomyślałem, że prędzej czy później ktoś coś takiego zorganizuje, więc dlaczego nie w Szczecinie?

- Są jakieś rozwiązania, które dzięki tej współpracy można by zaszczepić na Uniwersytecie?

- Oczywiście, że tak. Na przykład na ostatnim spotkaniu w Rydze mówiono o tym, jak powinny funkcjonować uniwersyteckie fundacje. Okazuje się bowiem, że w wielu krajach dotacje państwowe dla uniwersytetów są minimalne, a pobierać pieniędzy od studentów nie wolno. My też prędzej czy później, będąc w Unii Europejskiej, znajdziemy się w tej sytuacji. A już teraz mamy problem, jak pozyskiwać dla uczelni pieniądze z zewnątrz. Tymczasem w Szwecji czy Finlandii "przerabiali" to już ładnych parę lat temu i wiedzą, jak to się robi. Nie ma sensu wyważać otwartych drzwi.


W pogoni do euro

Pierwsi z dzisiejszych kandydatów do Unii Europejskiej byliby w stanie wprowadzić u siebie euro w 2007 r. - uważa laureat Nagrody Nobla z 1999 r. prof. Robert A. Mundell.

Nie spieszcie się do euro - przekonuje kraje idące do Unii Europejskiej Economist Intelligence Unit. - Wchodźcie do strefy euro tak szybko, jak to tylko możliwe - przekonuje prof. Mundell, zwany ojcem euro, ponieważ jego prace były punktem wyjścia do wprowadzenia wspólnej waluty europejskiej.

- Wspólny rynek nie będzie kompletny, jeśli obracać się na nim będzie różnymi walutami, a zatem nie może gwarantować tych wszystkich korzyści, jakich się po nim oczekuje - stwierdził Mundell na konferencji w Wiedniu. Wyliczył też wstępne warunki dla kandydatów do euro - niska inflacja, zrównoważony budżet i dyscyplina płac. Nie wykluczał, że Słowenia, a może i Estonia osiągną ten stan ?gotowości? już w 2007 r.


Narada ambasadorów RP

W dniach 23-27 czerwca br. odbyła się w Warszawie w Centrum Konferencyjnym MON doroczna narada ambasadorów RP. Udział w niej wzięło 90 szefów polskich placówek dyplomatycznych - Ambasad i Stałych Przedstawicielstw przy organizacjach międzynarodowych.

Cel tego spotkania to dokonanie przeglądu najważniejszych aspektów aktualnej sytuacji międzynarodowej, problematyki stosunków dwustronnych i wielostronnych RP. Intencją narady było wykorzystanie obecności ambasadorów do pogłębionej debaty o priorytetach polskiej polityki zagranicznej w krótko i długoterminowej perspektywie, koordynacja działań w obszarach dwustronnych i wielostronnych oraz przegląd i analiza bieżących procesów wewnątrzpolitycznych i ekonomicznych w Polsce.

Szczególne znaczenie tegorocznej narady wynika z konieczności przedyskutowania stanu realizacji i kierunków polskiej polityki zagranicznej w przededniu urzeczywistnienia jednego z głównych jej celów - uzyskania członkostwa w UE. Niezbędne jest dokonanie pogłębionej refleksji nad problemami dotyczącymi integracji RP z UE i zadaniami wynikającymi z członkostwa w Unii, dalszymi przemianami w NATO łączącymi charakter obronny Sojuszu z jego elastycznością, omówienie problemów regionalnych i globalnych, a także wynikających z nich zadań dla naszej służby zagranicznej. Z uczestnikami narady spotkali się Prezydent RP, Marszałkowie Senatu i Sejmu, Prezes Rady Ministrów oraz szefowie wybranych resortów.

Na zdjęciu Ambasador RP w Tallinie Wojciech Wróblewski w gronie uczestników narady.


Umowa o zwalczaniu przestępczości

Umowę o współpracy w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej podpisali 26 czerwca w Warszawie ministrowie spraw wewnętrznych Polski i Republiki Estońskiej - Krzysztof Janik i Margus Leivo. Zobowiązuje ona oba państwa do współpracy w zapobieganiu kradzieży samochodów i ich przerzutu przez granicę, zwalczaniu handlu narkotykami i przestępstw gospodarczych. Oba kraje zobowiązały się także do wymiany informacji o przestępcach i zorganizowanych grupach przestępczych działających na ich terenie.

Nasz Czas 24/2003 (613)