Litwa


Litwa w skrócie

Ustawa o zmianie płci. Przewodniczący Sejmu A. Paulauskas postanowił, że w najbliższym czasie nie będzie rozpatrywać ustawy o zmianie płci. Jego zdaniem legalizacja takich operacji jeszcze bardziej pogorszy sytuację demograficzną Litwy.

Zmiana Ustawy o oświacie. Państwowego egzaminu z matematyki nie zdał co szósty abiturient. Prezydent R. Paksas po otrzymaniu tej informacji poprosił o wyjaśnienie ministra oświaty i nauki A. Monkevičiusa. W tym samym dniu Sejm wykreślił z ostatniej redakcji Ustawy o oświacie punkt, w którym jest mowa o zwiększeniu wynagrodzenia dla pedagogów.

Poparcie dla A. Zuokasa. Trzech członków stołecznej partii socjaldemokratów opuściło koalicję pięciu partii socjaldemokraty G. Paviržisa w rządzie miasta i przyłączyło się do liberała A. Zuokasa . W ten sposób zwiększyły się szanse A. Zuokasa zajęcia stanowiska mera miasta Wilna.

Lot przez Atlantyk. W ubiegły czwartek z Kowna wystartował sportowy samolot "Piper Twin Comanche". Jego lotnicy Viktoras Ramonas i Gintautas Staniulis planują powtórzyć lot S. Dariusa i S. Girënasa przez Atlantyk i w ten sposób uczcić 70 - lecie tego lotu.

Urzędnicy podzielą Litwę. W ubiegłym tygodniu Służba Badań Specjalnych po informowała, że tysiące hektarów ziemi w najpiękniejszych i najdroższych zakątkach Litwy okazały się w rękach urzędników państwowych i członków ich rodzin. Służba Badań Specjalnych na razie jednak sprawdziła tylko osoby pracujące w Ministerstwach Rolnictwa i Ochrony Środowiska, w strukturach do nich należących oraz zwierzchników instytucji powiatowych. Na swoją kolej czekają instytucje przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych, Sejm oraz inne ministerstwa i samorządy.

Budżet. W ciągu ostatnich pięciu miesięcy do budżetu państwowego wpłynęło 4, 224 mld litów dochodu, taką informację podaje Ministerstwo Finansów. Roczny plan dochodu budżetu państwowego w ciągu pięciu miesięcy został wykonany w 38, 1 proc., w tym budżetu samorządów - w 39, 9 proc.

Emerytura. Osoby mające obowiązkowy staż ubezpieczenia społecznego, które utraciły pracę, i mają mniej niż pięć lat do wieku emerytalnego oraz te, które nie pracują dłużej niż rok, w przyszłości mogą pretendować na minimalną emeryturę - tak przewiduje projekt Ustawy o emeryturze, który został przygotowany na podstawie decyzji Sejmu przez specjalną grupę.

Unieważniono wybory. W Wilnie i Poniewieżu w ubiegłym tygodniu odbyły się wybory na cztery wolne miejsca do Sejmu. Jednak z powodu niskiej frekwencji głosujących wybory zostały uznane za nieważne. Podatnikom kosztowały one 0,6 mln litów.

Eksport. Komitet d. s. Żywności Unii Europejskiej zezwolił Litwie eksportować świeżą wieprzowinę i jej przetwory. Litwa stała się jedynym krajem bałtyckim, który ma prawo na eksport produktów mięsnych do Europy.

Nowa ustawa. Linas Linkevičius przygotował nową Ustawę o Wojsku Litewskim, którą zatwierdził Sejm. W przyszłości nasze wojsko, choć będzie mniejsze, stanie się bardziej zawodowe niż dzisiaj. Przewiduje się, że do roku 2008 liczba żołnierzy zmniejszy się z 22 tys. do 17 tys.

Wniosek Kontroli Państwowej. Petras Česna, minister gospodarki trafił w niełaskę Kontroli Państwowej. Kontrolerzy wywnioskowali, że w ministerstwie są trwonione pieniądze podatników. Minister jeździ luksusowym samochodem, którego wynajęcie kosztuje więcej niż kupno nowego samochodu.

Pomnik Mendogowi. Pomnik królowi Mendogowi, który niedługo stanie w Wilnie wzbudza nie tylko uczucia patriotyczne. Trwają kłótnie o pieniądze na ten pomnik.

Komornicy zmusili samorząd miasta Wilna wypłacić uzgodnione w umowie 50 tys. litów dla grupy, którą kieruje rzeźbiarz Šarunas Arbačiauskas. Grupa ta uczestniczyła w tworzeniu tego pomnika.

Kobieta spowiednik. Już niedługo w konfesjonałach naszego kraju usłyszymy głos kobiet. W ubiegłą niedzielę w kościele ewangelików reformatów w Birżach zostały ordynowane na diakonów dwie kobiety, które ukończyły wyższe studia teologiczne - 29 - letnia Sigita Švambariene i 27 - letnia Gitana Gasiunaite.

Po ukończeniu uroczystości G. Gasiunaite przyznała, że będzie to niełatwa praca: "Będę musiała udowodnić nie tylko swoją nauką, ale też i życiem, że potrafię głosić słowo Boże".

Wzrost cen. Od września wzrosną ceny na soki i wyroby kulinarne litewskiej produkcji. Rząd planuje opłacić podatki na surowce potrzebne do produkcji tych wyrobów - izaglukozę, inulinę i inne syropy.

"Jukos". planuje otworzyć w Estonii punkt sprzedaży hurtowej produkcji koncernu "Mažeikiu nafta".Powiedzieli

G. Paviržis: Nasza koalicja jest otwarta i jesteśmy gotowi dzielić się chlebem i solą ze wszystkimi.

Kardynał Audrys Juozas Bačkis: Kościół życzy dobra dla człowieka, mężczyzna powinien być mężczyzną, kobieta kobietą.

Č. Juršenas: Wydaje mi się, że można współpracować i nawet z samym diabłem.

A. Brazauskas: Czy my, mieszkańcy wykształconego kraju będziemy prywatyzować księgarnie i na ich miejscu otwierać kawiarnie?

E. Klumbys: Gdy wysiadłem z samolotu, chciało mi się całować litewską ziemię. Moje serce tu się ocknęło. Bruksela, do której tak dążymy, jest po prostu śmietnikiem.

P. Auštrevičius: Ważna jest znajomość języków, im więcej języków się zna, tym większa jest możliwość znalezienia pracy w Unii Europejskiej.


Nasz Czas 23/2003 (612)