"Łatgalia"
ŁOTWA

Po raz drugi w Szwecji

W Szwecji niedawno zakończył się II Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny Zespołów Dziecięcych, w którym wzięły udział zespoły polonijne z Węgier, Rumunii, Szwecji, Polski, w tym również dwa zespoły z Łotwy. To bardzo dobrze już znany publiczności polonijnej zespół pieśni i tańca ludowego "KUKUŁECZKA" i zespół z łotewskiego miasteczka Talsi - "GRAUDINI".

Swoimi wrażeniami z pobytu w Szwecji podzieliła się z nami dyrektor Centrum Kultury Polskiej, kierownik artystyczny "KUKUŁECZKI" pani Żanna Stankiewicz , która między innymi powiedziała: "Mieliśmy okazję być w Szwecji z naszym zespołem już po raz drugi. Głównym organizatorem tej imprezy jest zespół "MALWA". Znamy się z nimi zresztą już od dawna. W tym zespole zrzeszeni są przedstawiciele różnych narodowości. Jeśli chodzi o poziom tegorocznego festiwalu, to należy powiedzieć, że odbył się on na dość wysokim poziomie. Pierwsze miejsce zajęli nasi koledzy z Łotwy - zespół z miasteczka Talsi - "Graudini". Drugie miejsce jest za nami, a na trzecim znalazł się góralski zespół z Polski.

Poza występami artystycznymi mieliśmy możliwość zwiedzania niektórych szwedzkich miejscowości. Byliśmy między innymi w Mutale, a to miasto jest zaprzyjaźnione z naszym Daugavpilsem. W Mutale odbył się koncert i przemarsz ulicami miasta. Na koncercie był obecny i konsul RP. Mieliśmy także okazję spotkać się i nawiązać kontakty ze szwedzką polonią.

Jesteśmy zadowoleni ze swego pobytu w Szwecji. Chcemy podziękować tym, którzy zorganizowali ten Festiwal oraz fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie", dzięki której nasz tegoroczny wyjazd stał się możliwy.

Przygotował Włodzimierz Pujsza.

Nasz Czas 22/2003 (611)