"Łatgalia"
ŁOTWA

Tydzień w skrócie na Łotwie

Łotwa jest lepiej przygotowana

Komisja Europejska "jest w trakcie wysyłania" do kandydatów "listów ostrzegawczych", wskazujących na te dziedziny przygotowań do członkostwa Unii Europejskiej, którym muszą oni poświęcić "pilną uwagę" - informowali w poniedziałek urzędnicy KE.

Listy, podpisane przez szefa Dyrekcji Generalnej ds. Poszerzenia Eneko Landaburu, dotyczą stanu przygotowań z końca kwietnia. W ocenie Komisji, Polska zasłużyła bowiem na "czerwoną kartkę" w ośmiu dziedzinach spośród 30, w których toczyły się rokowania członkowskie. Komisja Europejska ostrzega, że jeżeli nowe państwa członkowskie nie zdążą z wdrożeniem mechanizmów kontroli nad funduszami unijnymi do 1 maja 2004, to Unia po prostu nie odkręci kurka z pieniędzmi.

Mniej od Polski, bo po cztery zaległości wymagające pilnych działań mają Czechy i Łotwa. Lepsze w przygotowaniach do członkostwa są też Cypr i Słowacja (po trzy obszary wymagające pilnej uwagi), Estonia i Węgry (po dwa), a Litwa i Słowenia nie mają ich w ogóle.


W tym roku obywatelstwo łotewskie otrzymało 3108 osób

Od 1 lutego 1995 roku do czerwca 2003 roku obywatelstwo łotewskie otrzymało 62 347 mieszkańców Republiki Łotewskiej. Według informacji sekretarza Urzędu d.s. Naturalizacji R. Silini, w maju Urząd otrzymał 793 podania od ubiegających się o łotewskie obywatelstwo. Łotewskie paszporty otrzymały 1074 osoby, wśród których - 96 to są dzieci. Jest to swoisty rekord, kiedy tak dużo osób w ciągu jednego miesiąca otrzymuje łotewskie obywatelstwo. W kwietniu tego roku łotewskie paszporty otrzymało 414 mieszkańców, w marcu - 850, lutym - 498, w styczniu- 272 osoby.


Prezydent Łotwy: ważne jest opowiedzieć o deportacjach całemu światu

Należy całemu światu przekazać wiedzę o dokonanym komunistycznym ludobójstwie i deportacjach przeciwko narodowi łotewskiemu. Te słowa wypowiedziała prezydent RŁ Vaira Vike-Freiberga w Rydze podczas konferencji pod hasłem "Nie zapomnieliśmy", w której wzięło udział 400 osób z Łotwy i Rosji. Byli to ludzie, którzy jako małe dzieci, byli zesłani na Sybir.

Prezydent zaznaczyła, że trzeba przeanalizować biografie, doświadczenia zesłanych, kręcąc o tych tragicznych wydarzeniach filmy, robić badania, gromadzić osobiste świadectwa. Obecnie bardzo ważne jest przekazanie tej wiedzy całemu światu i następnym pokoleniom, aby w przyszłości nigdy nie powtórzyło się coś podobnego.

W wyniku okupacji sowieckiej na Łotwie w latach 1940 - 1941 represjonowano około 30 000 mieszkańców Republiki Łotewskiej, w tym już 14 czerwca 1941 roku w głąb ZSRR deportowano 14 479 osób.


Ceny za usługi telekomunikacyjne będą obniżane

Według informacji prezesa Rady Komisji d.s. Regulacji Usług Społecznych I. Sztejnbuki, Łotwa ma doskonałe przesłanki do obniżki cen za usługi telekomunikacyjne. Obniżka cen za usługi telefonii komórkowej jest oczekiwana już w najbliższym czasie. Natomiast obniżka innych taryf za usługi telekomunikacyjne ,to już bardziej długotrwały proces. Obecnie na Łotwie 10 minut rozmowy w zwykłej sieci telekomunikacyjnej kosztuje 0,416 euro , więcej płacą tylko Czesi - O,478 euro, natomiast w innych krajach jest taniej.


Łotwa wyśle do Iraku 100 żołnierzy piechoty

Łotwa zamierza wysłać do Iraku z misją pokojową 100 żołnierzy piechoty. Będą oni pełnić swoją misję pokojową w polskiej strefie. Jeśli rząd łotewski udzieli zgodę , to wyjazd łotewskich żołnierzy nastąpi pod koniec lata. Obecnie w Zatoce Perskiej pracuje 39 łotewskich specjalistów wojskowych


Manewry Baltops 2003 z udziałem Łotwy

Blisko 40 okrętów, należących do sił morskich 12 państw, wypłynęło z gdyńskiego portu na manewry Baltops 2003.

W ćwiczeniach brały udział: Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Niemcy, Litwa, Łotwa, Polska, Rosja, Szwecja, Wielka Brytania i USA.

Celem manewrów Baltops jest zwiększenie interoperacyjności sił morskich NATO z państwami Partnerstwa dla Pokoju w rejonie Morza Bałtyckiego. Baltops to ćwiczenie otwarte i jawne - do udziału w manewrach zapraszane są wszystkie państwa regionu. W tym roku manewry odbywają się po raz 31.

Nasz Czas 22/2003 (611)