"Nasza Polonia"
ESTONIA

POLONIA, a akcesja POLSKI do UNII

Z inicjatywy Marszałka Sejmu RP i Marszałka Senatu RP odbyło się w Warszawie posiedzenie w Sali Plenarnej Senatu z udziałem przedstawicieli organizacji polonijnych z krajów Unii Europejskiej. Poniżej fragment przemówienia w Senacie prezesa Kongresu Polaków w Szwecji Michała Bieniasza.

/.../ Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej da wymierne korzyści także Polakom zamieszkałym poza granicami. Świadomość tej szansy musi stymulować nasze intensywne działania w najbliższym czasie. Jakie to szanse i jakie działania?

Unia jest związkiem państw w większości o dojrzałej demokracji, z wypracowanymi mechanizmami i standardami. Także jeśli chodzi o politykę dotyczącą mniejszości etnicznych, Szwecja może być dobrym przykładem. Wprowadzanie tych standardów w wielu z kandydujących dziś krajów będzie z doraźną korzyścią dla naszych rodaków w nich mieszkających. Wiedzę na ten temat należy rozpowszechniać szeroko, bo taki jest nasz interes narodowy.

Inną cechą charakterystyczną dojrzałych demokracji są mechanizmy uniemożliwiające zaistnienie patologii społecznych, które łatwo zaobserwować w demokracjach młodych, jako efekt szybkiej transformacji. Zjawisko patologii ma, niestety, charakter zaraźliwy. Obserwujemy eksport patologii będący w gruncie rzeczy eksportem wypaczonych norm i zasad. Niepokój budzić może wypowiedziana w komisji sejmowej opinia, że powstanie nowej struktury Polaków w jednym z krajów to działanie rozbijackie. Na szczęście w Unii Europejskiej obowiązuje całkiem inna definicja demokracji. Jej zrozumienie to następna szansa dla Polaków, także tych zamieszkałych poza krajem. To też jest nasz narodowy interes. /.../

Nasz Czas 22/2003 (611)