"Łatgalia"
ŁOTWA

Tydzień w skrócie na Łotwie

Referendum na Łotwie odbędzie się 20 września

Referendum w sprawie przystąpienia Łotwy do UE odbędzie się 20 września b.r. Taką datę oficjalnie zatwierdził Sejm Łotewski. Wcześniej opozycja proponowała referendum dwudniowe.


Aniužute otrzyma obywatelstwo łotewskie

Komisja sejmowa do spraw obywatelstwa zaaprobowała nadanie obywatelstwa łotewskiego aktorce Aurelii Gumauskiene, znanej jako A. Aniužute. Za tydzień Sejm RŁ planuje specjalnym rozporządzeniem nadać jej obywatelstwo łotewskie.

A. Aniužute oświadczyła agencji BNS, iż nie zamierza rezygnować z obywatelstwa litewskiego, ponieważ ma tam nieruchomość, tam się urodziła i na tej ziemi mieszkają jej rodzice.


Mieszkańcy Łotwy wydają 35% na żyvność

Na żywność mieszkańcy Łotwy wydają 35% swoich dochodów. O tym informuje Łotewski Centralny Urząd Statystyczny. Na drugim miejscu są wydatki na utrzymanie mieszkania i usług komunalnych- 13%, wydatki na transport wynoszą 9,7%. Ogółem mieszkańcy RŁ na żywność, usługi komunalne, transport, odzież i obuwie wydają średnio 65% swoich dochodów.


Prezydent łotwy szykuje się na drugą kadencję

Prezydent RŁ Vaira-Vike Freiberga jest gotowa pełnić swoje obowiązki podczas drugiej kadencji. Podczas konferencji prasowej podziękowała ona parlamentarzystom za zaufanie okazane jej cztery lata temu. Powiedziała także, że Łotwa osiągnęła już pewne sukcesy w dziedzinie praw człowieka i rozwoju demokracji, ale tę pracę należy nadal kontynuować.


Reforma 2004: Prezydentowi wręczono podpisy

Prezydentowi RŁV.-Vike Freiberdze, ministrowi oświaty i nauki K. Szadurskisowi, sejmowej komisji do spraw oświaty, nauki i kultury będzie wręczone ponad 2000 podpisów przeciw nowej łotewskiej reformie oświatowej. Przypomnijmy, że reforma ta zakłada, iż od 1 września 2004 roku nauczanie, począwszy od szkoły średniej, ma być w języku łotewskim.


Łotwa ma 2 lata na wprowadzenie statusu stałego mieszkańca UE

Jak wyjaśniono w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych Republiki Łotewskiej, dyrektywa " O statusie obywateli państw trzecich, którzy są stałymi mieszkańcami" na Łotwie będzie wprowadzona po dwóch latach, po tym gdy państwa członkowskie UE wprowadzą te przepisy do swego ustawodawstwa. Minister spraw wewnętrznych RŁ M. Gulbis wyjaśnił, że celem tej dyrektywy jest proces integracji w UE i zapewnienie obywatelom państw trzecich, na stałe mieszkających w krajach UE, takich samych praw socjalnych, jakie mają obywatele UE. Projekt tej dyrektywy przewiduje, że status stałego mieszkańca UE daje mu prawo swobodnie osiedlać się w dowolnym kraju członkowskim, równe prawa na rynku pracy, w dziedzinie edukacji, medycyny, pomocy socjalnej.

Nasz Czas 21/2003 (610)