Litwa


Litwa w skrócie

G. Paviržis podał się do dymisji. Socjaldemokrata G. Paviržis postanowił nie czekać na wyrok sądu i podał się do dymisji. "Na taką moją decyzję wpłynął wyrok Sądu Konstytucyjnego. Chciałoby się, aby sprawy miasta były doprowadzone do porządku szybciej", - wyjaśnił G. Paviržis. W ubiegłym tygodniu Sąd Konstytucyjny ustalił, że wybory G. Paviržisa na mera miasta były nie prawomocne, ponieważ w posiedzeniu Rady Miasta uczestniczyło tylko kilku członków Sejmu. Polityk twierdzi, że na stanowisko mera był wybrany zgodnie z prawem. "Jeżeli prawo jest wadliwe, to za to trzeba ganić parlamentariuszy, a nie Paviržisa, - podkreślił polityk.

Projekt stałej służby diakonów. Już niedługo na Litwie chrzcić i udzielać ślubu będą mogli nie tylko księża, ale ich świeccy pomocnicy diakoni. Konferencja arcybiskupów kończy przygotowania programu, na podstawie którego osoby świeckie płci męskiej będą mogły zostać pomocnikami księży w parafiach i kuriach. Arcybiskup kowieński, metropolita Sigitas Tamkevičius w ubiegłym tygodniu przedstawił oparty na doświadczeniu zagranicznych krajów i uznany na posiedzeniu plenarnym biskupów Litwy projekt stałej posługi diakonów. "Potrzeba służby diakonów nie budzi żadnych wątpliwości. Społeczeństwo nas gani, że Kościół bardziej troszczy się o swoje sprawy, niż o sprawy ludzi. Służba diakonów jest pomostem między ludźmi a Kościołem - mówił S.Tamkevičius.

Odbudowa Pałacu. Odbudowywany Pałac Władców Wielkiego Księstwa Litewskiego będzie nie tylko muzeum, lecz swoista bramą między Wilnem i gośćmi całego kraju. Tak o odbudowie Pałacu Władców - wizjach i realności - w ubiegły wtorek na zorganizowanym wieczorze kultury mówił dyrektor Muzeum Sztuki Romualdas Budrys. Dla niego Ministerstwo Kultury powierzyło koordynowanie prac przy odtworzeniu wnętrza pałacu, projektowaniu użyteczności pałacu. Pałac Władców musi pełnić funkcje reprezentacyjne, edukacyjne oraz kulturowe, na razie tylko część pomieszczeń muzeum spełnia te warunki. W Pałacu obok żywej kultury, według R.Budrisa, za pomocą autentycznych eksponatów należy przedstawić historię naszego kraju, postacie historyczne, które tu mieszkały i sens państwowości.

Wzrost wartości ziemi. Zostały przygotowane mapy wartości ziemi, na podstawie których będą obliczane podatki. Znacznie wzrośnie cena wynajmu ziemi w miejscach prestiżowych.

Tymczasem właściciele ziemi w miejscach ustronnych powinni odetchnąć z ulgą. Na mapach Litwę podzielono na 413 stref.

"Gdzie jest aktywny rynek i duży popyt - koło zbiorników wodnych, ośrodków handlowych - jest znaczny wzrost wartości. Zaś w mniej atrakcyjnych regionach, ceny są mniejsze - twierdzi zastępca dyrektora Centrum Rejestru Arvydas Bagdonavičius.

Polityka. Rządząca koalicja w Sejmie, którą tworzy Partia Socjaldemokratyczna i socjałliberałowie, traci swoją popularność. "Baltijos tyrimai" w dniach 17-26 maja przeprowadziło sondaż wśród mieszkańców,który wykazał, iż popularność koalicji w ciągu dwóch miesięcy zmniejszyła się prawie o 5 procent.

Oświata. Rada Wychowania Ogólnego zaaprobowała programy wychowania przedszkolnego, początkowego i podstawowego. Jakpodaje Ministerstwo Oświaty i Nauki, w odnowionych programach materiał dydaktyczny z różnych przedmiotów jest bardziej powiązany z praktyką życiową, dąży się do większej integracji przedmiotów.

Konferencja w Kownie. "Nasze państwo jest poranione i chore, krąży dookoła niego mnóstwo pasożytów", - tak w Kownie, w ubiegłą sobotę powiedział V. Landsbergis.

Na konferencji "Sajudisu" w Kownie", V. Landsbergis zachęcał członków tej partii otwarcie oceniać zachowanie się władzy i mówić głośno o takich wydarzeniach, o których nie mówią politycy i prasa. Oficjalny 15 jubileusz założenia Sajudisu odbył się w ubiegłym tygodniu, jednak mieszkańcy Kowna, uczcili też założenie Sajudisu w Kownie.

Wszyscy zebrani w Kowieńskiej Filharmonii postanowili, że jest jeszcze za wcześnie, aby, przerwać działalność sajudisu.

Wynagrodzenie G. Paviržisowi. G. Paviržis, nieprawnie wybrany na stanowisko mera Wilna, odebrał wynagrodzenie, chociaż faktycznie nie pełnił funkcji mera, jego upoważnienia były zerwane. Księgowi samorządu za trzy dni pracy G. Paviržisowi naliczyli 737 litów. Po odliczeniu podatku politykowi zapłacono 471 litów.

Praca w Iraku. Nadzieje Litwinów znalezienia pracy w Iraku spełniają się. Największe przedsiębiorstwo w kraju "Montuotojas" otrzymało duże zamówienie na pracę w Iraku. To pierwsza w Litwie firma, która została zaproszona do odbudowy kraju, zniszczonego w czasie wojny. Litwinom powierzono montaż 90 zbiorników ropy naftowej. W pracach weźmie udział około 100 litewskich pracowników.

Nowa partia.Romualdas Ozolas tworzy nową partię - Narodową Partię Centrum. Wierzy on, że ta siła okaże się na Olimpie życia politycznego.

Własny samolot. Prezydent kraju R. Paksas zapragnął mieć swój osobisty samolot. Już wybrano samolot, który należy do spółki "Lietuvos avialinijos" "Boeing 737-200. W 1994 roku swój samolot miał prezydent A. Brazauskas, lecz z przyczyn finansowych samolot trzeba było sprzedać.

Zaufanie. Sondaż przeprowadzony przez firmę badania rynku i opinii publicznej "Baltijos tyrimai" wykazał, że mediom ufa 71 proc. respondentów, 25 proc. - nie ufa; Bankowi Litewskiemu - ufa 65 proc., nie ufa - 26 proc.; Kościołowi - ufa 64 proc., nie ufa - 27 proc.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity po następującym kursie: 1 USD - 3,13 Lt; 1 euro - 3,45Lt; 1 zł - 0,80 Lt; 10 estońskich kron - 2,20; 1Łat - 5,43; 1000 białoruskich rb - 1,55; 10 rosyjskich rb - 1,00.




Powiedzieli

A.Brazauskas:
"Ja nie zajmuję się agresywnymi psami, wystarczy mi problemów w gospodarstwie rolnym ".

V.Putin - o prezydencie Litwy R.Paksasie:
"Prawie rodak, przez wiele lat mieszkał w Sankt Petersburgu".

K.Rimšelis:
"Zauważyłem, że rzeczywiście socjaldemokraci szykują się do wyborów w roku 2004, ponieważ przedstawili kilka projektów ustaw".

R.Paksas:
"Mechanizm państwowy nie jest taki prosty, żeby można było by wciągu jednego dnia i jednej nocy rozwiązać wszystkie problemy i powiedzieć - już jest porządek".



Nasz Czas 21/2003 (610)