Renowacja obrazu Jezusa Miłosiernego

Obraz Jezusa Miłosiernego namalowany na życzenie Zbawiciela w 1934 roku, według wskazówek św. Faustyny, znajduje się w kościele pw. Ducha Świętego w Wilnie.

Od kilku miesięcy w kościele wisi fotokopia obrazu, ponieważ oryginał został oddany na renowację. Tak ważnej i trudnej pracy podjęła się Edyta Hankowska-Czerwińska, która od początku kwietnia pracuje nad odnową obrazu. Wszelkie koszty pracy opłaca Fundacja Apostołów Jezusa Miłosiernego w Łodzi. Renowacji dokonuje się drogimi materiałami, jednak pani Edyta nie mogła gwarantować i powiedzieć na ile lat tego wystarczy, ponieważ retusze zmieniają się szybciej niż farba oryginalna. Obraz także jest bardzo wrażliwy na światło i temperaturę, więc aby jak najdłużej zachować go w dobrym stanie, należy dbać, aby warunki utrzymywania obrazu były stabilnie, uchować go od promieni słonecznych i zmian temperatur.

Zostały też wykonane dwie kopie obrazu. Jedna z nich będzie wywieziona do Polski, druga zostanie na Litwie, jednak w jakich kościołach zostaną zawieszone kopie na razie jest tajemnicą.

W kościele pw. Ducha Świętego oryginał obrazu ma być zawieszony w ciągu dwóch następnych tygodni. Także zostaną urządzone gabloty ze zdjęciami, na których można będzie obejrzeć przebieg renowacji. Po umieszczeniu obrazu w kościele nie można go będzie fotografować.

Nijola Szczerbo

Na zdjęciu: Przed obrazem ks. Mirosław Grabowski, Edyta Hankowska-Czerwińska oraz siostra zakonna.

Nasz Czas 20/2003 (609)