"Łatgalia"
ŁOTWA

W Domu Polskim

Spotkanie ambasadora RP w Republice Łotewskiej Tadeusza Fiszbacha z polską społecznością w Domu Polskim w Daugawpilsie

We czwartek 29 maja b.r. złożył wizytę w Daugavpilsie ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Tadeusz Fiszbach. Tego dnia spotkał się on z nowym merem miasta I. Szkinczem, rektorem Uniwersytetu Daugavpilskiego Z. Ikere, a także spotkał się w Domu Polskim z miejscowymi Polakami.

Podczas spotkania były poruszone różne istotne kwestie dotyczące zamieszkałych tutaj Polaków. Na samym początku jednak T. Fiszbach mówił o historycznym wydarzeniu, które już wkrótce ma nastąpić, czyli o przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej. Według ambasadora wstąpienie do UE otwiera nam możliwości szybszego rozwoju. Jest to wielkie wezwanie i to właśnie od nas zależy jak my z tego wszystkiego skorzystamy - podkreślił T. Fiszbach.

Poza tematem UE były omawiane i różne inne istotne dla Polaków zagadnienia. Ambasador mówił, że będzie zabiegać w Warszawie o to, aby z czasem w Daugavpilsie otworzyć Konsulat RP, który zresztą tutaj dobrze funkcjonował przed wojną. Należy w tym miejscu dodać, że Polacy z Daugavpilsu już niejednokrotnie zwracali się do władz polskich w poprzednich latach z prośbą otwarcia w mieście polskiego konsulatu, ale tłumaczono się zawsze brakiem środków finansowych na ten cel. A konsulat jest rzeczywiście bardzo potrzebny, ponieważ w całej Łatgalii mieszka ok. 40 000 Polaków. Polska placówka ułatwiłoaby życie wielu Polakom nie tylko z naszego miasta, ale również z całego regionu łatgalskiego. Wiele spraw można byłoby załatwić na miejscu, sprzyjałoby to także nawiązaniu i rozwojowi współpracy gospodarczej i kulturalnej między Polską a Łotwą.

Ambasador także poruszył kwestię remontu Domu Polskiego w Daugavpilsie, obiecał, że będzie się starał zabiegać o środki finansowe na ten cel. Razem z ambasadorem byli obecni specjaliści z kraju, którzy oglądali Dom Polski, aby oszacować koszty remontu. T. Fiszbach proponował, aby po remoncie w tym Domu, jak i przed wojną odrodzić teatr lalkowy, można byłoby otworzyć gabinet lekarski, świadczyć porady prawne, a także zrobić wiele innych pożytecznych rzeczy. Mówił też o konieczności obecności polskich firm w Daugavpilsie.

Była poruszona również kwestia Polaków nie mających łotewskiego obywatelstwa. Wśród 60-tysięcznej Polonii łotewskiej prawie 30% stanowią bezpaństwowcy. Ambasador wezwał Polaków do naturalizacji i nabycia obywatelstwa łotewskiego. Ambasada ma zamiar wesprzeć finansowo jesienią b.r. kursy języka łotewskiego dla tych Polaków, którzy mają zamiar naturalizować się. Na pytanie jednej pani, która chce nabyć polskie obywatelstwo, T. Fiszbach powiedział, że jest to kwestia wyboru i poradził zwrócić się do wydziału konsularnego Polskiej Ambasady w Rydze.

W spotkaniu z ambasadorem uczestniczyła także młodzież z polskiej szkoły. Zwracając się do młodzieży T. Fiszbach powiedział, iż najważniejszym kapitałem człowieka w czasach współczesnych jest wiedza. Wezwał młodych do ksztalcenia sie. Odpowiedział również na pytania młodych ludzi, których szczególnie interesowała kwestia integracji z Unią Europejską.

W tym samym dniu T. Fiszbach udał się jeszcze do Posinia, które znajduje w Łatgalii, aby złożyć zasłużonemu działaczowi na rzecz polskości w tamtych stronach Edwardowi Duksztowi życzenia z okazji jubileuszu 80-lecia.

Nasz Czas 20/2003 (609)