"Nasza Polonia"
ESTONIA

Estonia na Warszawskim Tydgodniu Wielokulturowym

Warszawski Tydzień Wielokulturowy jest cyklicznym przedsięwzięciem organizowanym od trzech lat przez studentów warszawskiej Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej.

Celem WTW jest przybliżenie warszawiakom rosnącej różnorodności etniczno- kulturowej naszego miasta. Impreza ma informować, uczyć i bawić rdzennych mieszkańców stolicy w kontakcie z osiadłymi w Warszawie obcokrajowcami. Ma promować wielokulturowość oraz współpracę przy zachowaniu własnej tożsamości.

Na całość tegorocznego WTW złożyły się:

- Warsztaty Wrażliwości
Międzykulturowej
- Program Edukacyjny
- Festyn
- Festiwal
- Maraton Filmowy

W 2003 roku zwrócono uwagę mieszkańców Warszawy na zagadnienie wielokulturowości w krajach należących do Unii Europejskiej, aby uzmysłowić im, że różnorodność kulturowa może i powinna stać się bogactwem stolicy. Dlatego trzecia edycja WTW odbyła się pod hasłem:

Wiele twarzy Europy.

FESTYN

Festyn wielokulturowy odbył się w weekend 24-25 maja 2003 r. na warszawskim Rynku Nowego Miasta. Jego uczestnicy mogli spróbować potraw z różnych stron świata, nauczyć się zwrotów w wielu egzotycznych językach, jak również poznać ciekawostki i zwyczaje codziennego życia ludzi zamieszkujących kraje należące i kandydujące do Unii Europejskiej.

Festyn wielokulturowy, przez organizatorów nazwany Miasteczkiem Multi-Kulti, zbudowany został z pawilonów namiotowych o różnych kolorach i rozmiarach. Wielkość i wyposażenie namiotu zależały od działalności uczestnika.

Wchodząc do miasteczka przechodzień od razu otoczony był egzotyczną atmosferą. Do jego uszu dochodziły dźwięki muzyki etnicznej, w powietrzu unosiły się zapachy dań serwowanych przez restauracje kulturowe.

Restauracje zajmowały większe pawilony, przystosowane do prowadzenia działalności gastronomicznej, w mniejszych były kramiki prezentujące przedmioty pochodzące z różnych kultur świata.

Do udziału w 3. WTW zaproszone zostały różnorodne organizacje o charakterze międzynarodowym, takie jak instytuty, szkoły językowe, biura podróży oraz przedstawicielstwa mniejszości narodowych.

Na terenie Miasteczka znajdowała się duża scena i podest, na których odbyły się występy artystyczno-folklorystyczne oraz koncerty profesjonalnych grup o różnorodnym charakterze kulturowym.

W oddzielnej części zorganizowana została edukacyjna część imprezy w postaci warsztatów. Tu można było nabyć wiele umiejętności będących elementem historii i kultury danego regionu.

W pawilonie "Szkoła" chętni mogli odbyć lekcje wybranych języków, poznać podstawowe słówka, nauczyć się liczyć, itd.

Na prośbę organizatorów, Stowarzyszenie Pro Estonia zaprosiło do Warszawy estoński zespół muzyki tradycyjnej z Jögeva - Tempora Mores. Muzycy dali świetny występ na Rynku Nowego Miasta podczas Dnia Krajów Kandydujących do Unii Europejskiej (25 V). Zagrali także na żywo w Telewizji Polonia.

Nasz Czas 20/2003 (609)