Wieści polonijne


EUROPEJSKA UNIA WSPÓLNOT POLONIJNYCH

Zebranie Sekretariatu EUWP

W dniach 4-6 kwietnia odbyło się w Landskronie w Szwecji zebranie sekretariatu EUWP. Obecni byli członkowie sekretariatu Helena Miziniak, Tadeusz Pilat, Urszula Milczewska i Roman Śmigielski. Sekretariat omówił szereg najważniejszych spraw m.in:

Jubileusz EUWP, propozycje zmian statutowych, reorganizacja i regulamin prac sekretariatu, Rada Polonii Świata, współpraca z organizacjami kontynentalnymi, organizacje polonijne w Niemczech, Francji oraz na Białorusi, Litwie i Ukrainie, przepływ informacji, program rządowy, spotkania regionalne, patronat Urszuli Ledóchowskiej, sprawa dyr. Rusaka, stan finansów EUWP.

W oparciu na dotychczasowe składy komisji statutowych oraz późniejsze zmiany i decyzje, Sekretariat powołał Komisję Statutową w Składzie:

Tadeusz Adam Pilat (przewodniczący komisji), Roman Śmigielski, Konrad Sutarski, Michał Bieniasz, Gerwazen Longher i Andrzej Lech.

Sekretariat podjął ostateczną decyzję o terminie Zjazdu EUWP połączonego z obchodami 10-lecia organizacji; odbędzie się w dniach 28-30 listopada 2003 r. Miejsce Zjazdu i Jubileuszu zostanie ogłoszone później.


Konferencja Polonii Europejskiej

10 maja odbyła się w Senacie RP konferencja z udziałem marszałków obu Izb, ministra spraw zagranicznych oraz przedstawicieli Polonii z krajów europejskiej piętnastki. Głównym tematem obrad były formy uczestnictwa organizacji polonijnych w zagranicznej i krajowej promocji akcesji i stowarzyszenia z Unią Europejską.


Biskup Karpiński delegatem ds. duszpasterstwa emigracji

Biskupi zebrani na 322. zebraniu plenarnym Konferencji Episkopatu Polski wybrali 2 maja swojego delegata ds. duszpasterstwa emigracji - bp Ryszarda Karpińskiego z Lublina. Poprzednio tę funkcję pełnił abp Szczepan Wesoły, który 8 kwietnia przeszedł na emeryturę. Bp Karpiński ma 68 lat. Jest biblistą, od lat zajmuje się sprawami misyjnymi i emigracyjnymi. Od 1985 r. jest biskupem pomocniczym w Lublinie.


***

Wieści z Ameryki

Prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej, Edward Moskal, wyraził uznanie dla prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego za wysłanie polskich wojsk do Iraku. Weekendowy "Dziennik Związkowy", organ KPA, zamieścił list premiera Leszka Millera do prezesa, utrzymany w pojednawczym tonie i chwalący KPA za lobbing na rzecz wejścia Polski do NATO. W liście szef polskiego rządu wyraża przekonanie, że negatywna opinia Moskala o Unii Europejskiej wynika głównie z niedoinformowania i stwierdza, że jest gotów do dyskusji na temat Unii. W odpowiedzi na list prezes KPA oświadczył, że Kongres "podtrzymuje swe obawy związane z wprowadzeniem Polski do Unii Europejskiej" i niepokoi się "coraz bardziej antyamerykańskimi tendencjami w politycznych strukturach zintegrowanej Europy". Podkreśla jednak, że KPA "będzie respektował" wynik czerwcowego referendum unijnego. Prezes Moskal wyraził też żal, iż rząd polski dystansuje się od KPA. "Czym można wytłumaczyć fakt, że na obchody świąt narodowych, np. Święta Niepodległości, nie jest do konsulatu generalnego RP w Chicago zapraszany szef tej organizacji? Czy pan premier nie widzi nic zdrożnego w tym, że na obchody Święta Polonii 2 maja i celebrowanego w konsulacie generalnym nie otrzymuje zaproszenia prezes Kongresu Polonii Amerykańskiej?" - pyta retorycznie Moskal.

Informacje przekazał Tadeusz Adam Pilat, wiceprezydent EUWP,
e-mail t.a.pilat@swipnet.se

Nasz Czas 18/2003 (607)