Nasze wywiady


Przedszkole "Vejalis"

Rozmowa z kierowniczką przedszkola "Vejalis"
Czesławą Jankowską i logopedą Romą Romasewicz.

Jak długo już działa przedszkole?

Przedszkole działa od 1988 roku. Najpierw to było przedszkole rosyjskie. W1991 roku otworzyliśmy pierwsze grupy polskie. Obecnie jest to przedszkole polsko - rosyjskie, mamy 9 grup, z nich siedem polskich, oprócz tego mamy też dwie klasy początkowe. Grupy polskie są liczne - liczą po 20 osób.

Od ilu lat są przyjmowane dzieci do przedszkola i ile kosztuje utrzymanie?

Przyjmujemy dzieci w wieku od 1,5 do 7 lat. W grupach młodszych od 1,5 do 3 lat jeden dzień w przedszkolu kosztuje 4, 74 Lt, w grupach starszych - 5, 35 Lt.

Często dzieci z rodzin polskich lub mieszanych są oddawane do przedszkoli litewskich tylko po to, by dziecko nauczyło się języka państwowego. Co Pani o tym myśli?

Tak, podstawowym problemem dla rodziców jest: czy dziecko uczęszczając do naszego przedszkola nauczy się języka litewskiego i popełniają błąd oddając dziecko do przedszkola litewskiego, bowiem wszystkie pracujące u nas wychowawczynie dobrze znają język państwowy. Jednak najpierw dziecko powinno się dobrze i poprawnie nauczyć języka ojczystego. Języka litewskiego uczymy dzieci od 3 lat. Deklamują wiersze i śpiewają piosenki litewskie i już idąc do klasy pierwszej rozumieją i mówią po litewsku.

Ilu jest wychowawców i jak wyglądają zajęcia w przedszkolu?

Każda grupa ma wychowawczynię, więc jest ich siedem. Poza tym moją prawą ręką i starszą wychowawczynią jest Janina Sadowska. Prawie wszystkie wychowawczynie pracują od początku istnienia tego przedszkola i mają wyższe wykształcenie pedagogiczne. Nasze przedszkole ma kierunek muzyczny. Mamy wspaniałą panią od muzyki Alinę Judycką. Do niej należą pomysły wszystkich imprez i poranków, które realizuje razem z innymi wychowawczyniami.

Bardzo ważne, aby w przedszkolu był logopeda. U nas tę funkcję pełni Roma Romasewicz, która również pracuje w naszym przedszkolu już ponad 10 lat.

Pani Romo, z jakimi wadami wymowy u dzieci najczęściej się Pani spotyka?

W tym przedszkolu są dzieci, które nie wymawiają jednej lub całego szeregu głosek. Jest to przeważnie seplenienie, reranie i trudności artykulacyjne z wymową głosek syczących.

Na czym polega praca logopedy?

Praca polega przede wszystkim na długotrwałym ćwiczeniu. Niektórzy pracę logopedyczną porównują do ćwiczeń skrzypka, w efekcie których otrzymujemy czysty dźwięk. Ćwiczymy przede wszystkim język, wargi, policzki, podniebienie miękkie, przeprowadzamy też ćwiczenia oddechowe, które są potrzebne dla dzieci jąkających się, następnie też ćwiczenia rytmizujące, słuchowe i przechodzimy do ćwiczeń artykulacyjnych, to znaczy zaczynamy wymawiać głoski w izolacji, na początku wyrazu, w nagłosie, śródgłosie i wygłosie. Dopiero potem jest wymowa wyrazów w zdaniach, całych tekstach i wierszach.

Pani zdaniem, jakie są przyczyny niepoprawnej wymowy?

Jako logopeda pracuję już ponad 30 lat, cały czas z dziećmi. Być może podchodzę do tego nieco inaczej niż inni, ale moim zdaniem przyczyny są następujące: ostatnio bardzo zmieniło się pożywienie. Dziecko otrzymuje większość pokarmu w formie kasz, jogurtów, co nie wymaga żadnego przeżucia. Ewentualnie nie rozpracowuje się dolna żuchwa, nie rozpracowują się dziąsła, przełyk i cały aparat artykulacyjny. Po drugie, teraz bardzo mało kobiet karmi swoje dzieci piersią. Patrzę teraz jak są wychowywane dzieci, np. dziecko jest inaczej spowijane. Ja wyobrażam, że gdy dziecko jest spowijane, nieco mocniej jest przyciskana klatka piersiowa i aby wydać okrzyk, dziecko musi więcej wysilać się, w ten sposób lepiej rozpracowuje się oddech i płuca. Wszystko to ma wpływ na wymowę. Poza tym jest inny czas, matki są zabiegane, muszą pracować i rzadko które dziecko idzie do snu z bajeczką. Dzieci bez przerwy powinny słyszeć naturalną, prawidłową mowę.

Kiedy rodzice muszą zwrócić uwagę na wymowę swego dziecka i w jakim wypadku należy zwracać się do logopedy?

Jeżeli dziecko do 7 miesiąca życia jeszcze nie gaworzy, to jest bardzo źle. Może być, że dziecko nie słyszy. Jeżeli rodzice mówią do dziecka tak jak ono, nie wymawiając niektórych głosek, a dziecko gniewa się i stara się wymawiać prawidłowo, to jest wszystko w porządku i nie należy bić na alarm. Jeżeli jednak dziecko zgadza się z niepoprawną wymową, należy się zwracać do lekarza. Jeżeli dziecko w wieku od 4 do 5 lat nie wymawia wszystkich głosek, również potrzebna jest pomoc logopedy. Dziecko przychodzi do pierwszej klasy i boi się mówić, bo wie, że inne dzieci mogą się z tego śmiać. Rodzice często to lekceważą, a przecież wszystkie wady wymowy można usunąć, jeżeli oczywiście jest w porządku aparat artykulacyjny. Logopeda jest w każdym przedszkolu, poza tym , mimo że takie ćwiczenia zapobiegają wadom wymowy to jeszcze wzbogacają słownictwo i to jest wielki plus.

Ilu dzieci ma wady wymowy w tym właśnie przedszkolu i czy wszystkim potrafi Pani udzielić swój czas?

Muszę pracować z 25 dziećmi, więcej uwagi udzielam dzieciom z grupy przygotowawczej, czyli tym, które pójdą do pierwszej klasy, bo dziecko mające opóźnienie lub wady wymowy może mieć kłopoty z pisaniem i czytaniem.

Adres przedszkola: ul. Gabijos 21, Wilno, tel. 247 16 48

Dziękuję za rozmowę.

Honorata Szocik

Na zdjęciu: Logopeda Roma Romasewicz (pierwsza z prawa) z córką

Nasz Czas 17/2003 (606)