Spis gospodarstwa rolnego

W czerwcu b.r. odbędzie się spis gospodarstwa rolnego. Na Litwie taki spis odbędzie się po raz drugi - pierwszy odbył się przed 73 laty - w 1930 roku. Wówczas spis gospodarstwa rolnego organizowało Centralne Biuro Statystyki działające przy Ministerstwie Finansów.

Tegoroczny spis przeprowadzi się według prawideł Krajów Zjednoczonych i będzie częścią danych światowego rolnictwa. Spis gospodarstwa rolnego pomoże zorientować się jaka jest sytuacja gospodarcza na Litwie na początku nowego - 21wieku. Wyniki będą ogłoszone nie tylko w kraju, ale i po za granicami - co jest potrzebne dla współpracy państw.

Tegoroczny spis gospodarstwa rolnego organizuje Departament Statystyki i miejscowe organizacje statystyczne. Specjalni ludzie, którzy będą zajmowali się spisem, zajrzą do każdego gospodarstwa zawczasu i umówią się z rolnikiem o przyszłej wizycie. W czasie już następnej, oficjalnej wizyty, pracownicy organizacji statystycznych wypełnią specjalne ankiety według odpowiedzi rolnika. Spisywanie będą te gospodarstwa, które posiadają więcej niz jeden hektar ziemi lub gospodarstwa, których dochód nie jest niższy niż 40 MGL, czyli 5000 litów.

Trzeba podać imię i nazwisko rolnika kierującego gospodarstwem, adres i czym się zajmuje, w jakim celu produkuje towar - dla własnych potrzeb, a pozostałe na sprzedaż, czy wszystko na sprzedaż. Do specjalnej ankiety wpisuje się wszystkie dane, jakie poda rolnik - ziemia ma być zapisywana w hektarach i arach, osobno zasiewy, osobno leżąca odłogiem, zwierzęta domowe według lat, gatunku i celu ich hodowli, ptactwo i nawet ule. Także będzie spisywana technika i budynki gospodarcze. Oczywiście dane każdego gospodarstwa będą konfidencjonalne i nie będą rozgłaszane.

Dziś, gdy na Litwie jest duże bezrobocie, więc przyszły spis sprawi, że przynajmniejw ciągu miesiąca kilkadziesiąt osób będzie miało pracę. Otrzymać ją też nie jest łatwo. Każdy chętny, mający nie niższe niż średnie wykształcenie i dobrze znający język państwowy, mógł złożyć odpowiednie dokumenty do rejonowej organizacji statystycznej. 15 maja odbędzie się specjalny egzamin i według jego rezultatów zostaną wybrani kandydaci.

W rejonie solecznickim utworzno dwa centra- w Ejszyszkach i Solecznikach spisu gospodarstwa rolniczego. Do każdego centrum należy kilka gmin. W każdej gminie są potrzebne osoby, które będą spisywały gospodarstwa. Na przykład gmin Butrymańce potrzebuje osmiu osób - dwóch instruktorów i sześciu ludzi spisujących gospodarstwa, którzy 2 czerwca o godz. 8.00 rozpoczną swą pracę.

Nijola Szczerbo

Nasz Czas 17/2003 (606)