"Łatgalia"
ŁOTWA

Uroczyste przyjęcie w
Polskiej Ambasadzie w Rydze

W sobotę 10 maja w nowej siedzibie Ambasady RP na Łotwie zostało zorganizowane uroczyste przyjęcie działaczy polonijnych . Gospodarzem tego przyjęcia był ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Łotewskiej dr Tadeusz Fiszbach wraz z Małżonką. Na uroczystość przybyli Polacy ze wszystkich oddziałów Związku Polaków na Łotwie, w tym również delegacja z Daugavpilsu na czele z prezesem oddziału panem Ryszardem Stankiewiczem, członkami Zarządu oddziału "Promień", dyrektorem Centrum Kultury Polskiej panią Żanną Stankiewicz oraz przedstawicielami polskojęzycznych mediów.

Na początku uroczystego przyjęcia ambasador T. Fiszbach powitał serdecznie wszystkich Polaków przybyłych z różnych zakątków Łotwy. W czasie swego krótkiego przemówienia zaznaczył, iż maj jest szczególnym miesiącem Polski na Łotwie. Po raz drugi obchodziliśmy 2 maja Dzień Polonii, w następnym dniu - Święto z okazji 212 - ej rocznicy uchwalenia Konstytucji 3-go Maja. 4 maja z tej okazji, a także w dniu uchwalenia Deklaracji Niepodległości Republiki Łotewskiej, w Katedrze św. Jakuba została odprawiona Msza Święta w intencji Polski i Łotwy, którą celebrowali J. EM. ks. Józef Kardynał Glemp- Prymas Polski oraz J. EM. ks. Janis Kardynał Pujats - przewodniczący Konferencji Episkopatu Łotwy. Natomiast w dniu 5 maja z udziałem korpusu dyplomatycznego, władz państwowych Republiki Łotewskiej i honorowych gości z Łotwy i Polski odbyło się oficjalne otwarcie budynku Ambasady RP w Rydze. Swoją obecnością otwarcie Ambasady zaszczyciła prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga. Ambasador podkreślił, że jest to bardzo doniosła uroczystość i szczególna chwila - otwarcie siedziby polskiej Ambasady na skrawku polskiej ziemi, a więc poprzez ten fakt jakby powrót do przedwojennej siedziby Poselstwa Polskiego w Niepodległej Republice Łotewskiej.

Temu aktowi między innymi towarzyszyli p. Janina Głowecka i p. Michał Bartuszewicz - pracownicy Poselstwa Polskiego przed II wojną światową.

Po przemówieniu ambasadora głos zabrała prezes Związku Polaków na Łotwie pani Wanda Krukowska, która serdecznie podziękowała ambasadorowi za zaproszenie na uroczystość, a także za owocną współpracę. Na ręce ambasadora były złożone prezenty od oddziałów ZPŁ. Dr Tadeusz Fiszbach wręczył panu E. Fiskowiczowi, założycielowi Klubu Kultury Polskiej w Rydze "Polonez" z okazji jubileuszu 80 - lecia pamiętną ilustrowaną księgę o Konstytucji 3 Maja.

Podczas uroczystego sobotniego przyjęcia przedstawiciele polskiej społeczności zwiedzili nową siedzibę Ambasady, zapoznali się z kroniką życia Polaków na Łotwie prowadzoną przez ambasadora oraz bardzo mile i przyjemnie w ciepłej i rodzinnej atmosferze spędzili popołudnie na uroczystym przyjęciu.

Na zdjęciu: ambasador T. Fiszbach.

Włodzimierz Pujsza

Nasz Czas 17/2003 (606)