"Łatgalia"
ŁOTWA

Wystawa Fotograficzna -
Kraków Wyspiańskiego

W Centrum Kultury Polskiej 2 maja br. została otwarta wystawa fotograficzna - "Kraków Wyspiańskiego". Autorem wykonanych zdjęć jest pani Marta Wojaczyńska z Krakowa, która obecnie pracuje w Polskiej Szkole Średniej im. J. Piłsudskiego w Daugavpilsie. Należy zaznaczyć, że nie jest to jej pierwsza wystawa w CKP. Miłośnicy fotografii mogli już podziwiać jej poprzednie wystawy ukazujące piękno Krakowa oraz innych miejsc.

Na obecnie otwartej wystawie są przedstawione fotografie związane z życiem i twórczością wybitnego polskiego twórcy i artysty - Stanisława Wyspiańskiego. Poza tym można obejrzeć kilka jego wspaniałych rysunków.

Po otwarciu i obejrzeniu tej wystawy dr Antoni Soduła wygłosił dla wszystkich obecnych prelekcję, poświęconą sylwetce S. Wyspiańskiego. A. Soduła zaznaczył, że Wyspiański w odbiorze dzieł literackich jest trudny, natomiast łatwy jest w odbiorze plastycznym.

Urodził się S. Wyspiański w 1869 r., w tym samym roku, gdy został otwarty grobowiec Kazimierza Wielkiego. Ojciec jego był rzeźbiarzem, matka wielką miłośniczką sztuki. Wyspiański ukończył gimnazjum w Krakowie. Później studiował w Akademii Sztuk Pięknych. Znane są powszechnie jego takie wybitne dzieła jak "Noc listopadowa" czy "Wesele". Po prelekcji pana A. Soduły wyświetlono film, poświęcony twórczości wielkiego artysty. Wszystkich chętnych i miłośników fotografii CKP zaprasza do zwiedzenia tej wystawy.

Nasz Czas 16/2003 (605)