Sanatorium"EGLE"

W dniach 25- 26 kwietnia na zaproszenie kierownictwa sanatorium odbyła się wycieczka grupy dziennikarzy, a wśród nich również z tygodnika"Nasz Czas", do sanatorium EGLE w Druskienikach. W czasie wycieczki dziennikarze zapoznali się z warunkami pracy i działalnością sanatorium, zwiedzili sale, gdzie odbywają się różne zabiegi i nawet mogli na sobie wypróbować skuteczność niektórych z nich.

Sanatorium EGLE w Druskienikach jest jednym z największych sanatoriów nie tylko na Litwie, ale i w całej Europie Wschodniej, jak też jeden z najpopularniejszych domów wypoczynkowych na Litwie. Sanatorium zostało założone w 1972 roku. Wybudowano je jako mini - miasteczko na około 20 hektarach ziemi.

Przez cały rok jest tu czynnych sześć domów mieszkalnych , w których jest 150 pokoi jednoosobowych, 450 dwuosobowych i 20 pokoi lux. Jednocześnie w sanatorium może odpoczywać ponad 900 pacjentów, którzy za dobę pobytu płacą od 45 do 50 Lt. Latem ceny oczywiście są trochę wyższe, ponieważ jest większy napływ ludzi. Od lat przyjeżdżają tu liczni goście z całej Litwy, Polski, Niemiec, Rosji, Białorusi i wielu innych państw, którzy odwiedziwszy sanatorium raz, wracają tu ponownie, ponieważ można dobrze odpoczywać i leczyć się jednocześnie. Wspaniała obsługa, uprzejmy personel, rozmawiający po polsku, rosyjsku, litewsku sprawia, że ludzie czują się tu jak w domu. Kiedyś do sanatorium zazwyczaj przyjeżdżali ludzie starsi lub po poważnych chorobach i operacjach. Dziś sanatorium odwiedza coraz więcej młodzieży.

Mogą tu odpoczywać i jednocześnie się leczyć ludzie cierpiący na choroby serca, kręgosłupa, choroby onkologiczne i endokrynologiczne, choroby skóry, psychiczne i t.p. W ogóle w sanatorium można skorzystać z ponad 60 różnych zabiegów.

Ludzie cierpiący na choroby dróg oddechowych lub na astmę mogą skorzystać z pokoju procedur solnych. Pacjenci są ubierani w specjalne ubrania i układani na leżakach. Przyćmione światło i nastrojowa muzyka pozwala rozluźnić się i wdychać powietrze nasycone drobnymi cząstkami soli.

Uspokoić nerwy i uregulować pracę żołądka można w specjalnym herbacianym pokoju, gdzie różnego rodzaju herbaty lecznicze podawane są w specjalnych naczyniach - imbryczkach. Herbatka podawana jest przez specjalne rurki z powietrzem, popijając ją pacjent się uspokaja, relaksuje co pozwala organizmowi lepiej przyswajać zabieg.

Każdy chętny raz dziennie może skorzystać z okładów z borowin albo z kąpieli w wodzie mineralnej. Koncentracja minerałów w takiej wodzie wynosi 45gr. na liter wody. Dwóch zabiegów naraz nie stosuje się. W sanatorium można sportować w nowocześnie wyposażonej sali sportowej i w basenie, gdzie minimalna temperatura wody jest 36 stopni ciepła. Oczywiście nie każdy może długo być w takiej wodzie, więc dla tych, którzy wolą chłodniejszą kąpiel, jest urządzony oddzielny basen także z wodą mineralną. Za niedużą dopłatę można także leczyć i protezować zęby, korzystać z sauny i basenu.

W sanatorium działa bankomat, punkt wymiany walut, indywidualne skrytki, kiosk z prasą, sklepy, kawiarnie, fryzjernie, gabinet kosmetyczny, biblioteka, kino, sala taneczna i koncertowa.

Organizowane są także wycieczki do Wilna, Trok, Kowna i innych miast, więc każdy może wybrać to, co go najbardziej ciekawi.

Sanatorium znajduje się przy ul. Egles 1, tel. (8-313) 60222,60220,60444, fax 60444, e-mail:sanatorija.egle@is.lt, str.internetowa: www.sanegle.lt

Nijola Szczerbo

Nasz Czas 15/2003 (604)