Wystawa godna szczególnej uwagi

Jak już obszernie informowaliśmy naszych Czytelników w galerii"Arka" ( ul. Ostrobramska - Ausros Vartu 7) w miniony czwartek została otwarta wystawa"Grafika Wileńska (1919 - 1939)", na którą się złożyły prace wykładowców i absolwentów Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Stefana Batorego w Wilnie ze zbiorów Gabinetu Sztuk Pięknych Biblioteki Uniwersyteckiej w Toruniu.

A że ta niezwykle cenna wystawa mogła się znaleźć w Wilnie - powinniśmy zawdzięczać kierownikowi Biblioteki Stefanowi Czai, kuratorowi wystawy - kierownikowi Gabinetu Sztuk Pięknych Biblioteki Janowi Kotłowskiemu oraz Instytutowi Polskiemu w Wilnie. Tak jak i w stosunku do niedawnej wystawy w Wilnie dzieł Ferdynanda Ruszczyca warto zaznaczyć, iż jest to unikalne wydarzenie kulturalne, z którym zazwyczaj można się spotkać jedynie raz w swoim życiu.

Dlatego szczególnie gorąco zachęcamy do zwiedzenia tej wystawy nie tylko artystycznie uzdolnioną młodzież czy miłośników sztuki, ale też wszystkich, kogo interesuje nasza wileńska historia, która przemawia z każdego niemal obrazu. Znaczna liczba autorów prac, pozwalająca naszemu pokoleniu przypomnieć zapomniane imiona ówczesnych twórców, stanowi dodatkową atrakcję wystawy. Wystawa jest również pewnym hołdem pamięci ówczesnemu twórcy wileńskiej szkoły grafiki Jerzemu Hoppenowi, prace wychowanków którego stanowią znaczną część ekspozycji.

Wśród honorowych gości wystawy znalazła się więc i Grażyna Dremaitë, córka Vladasa Dremy, który również był uczniem J. Hoppena.

W otwarciu wystawy wziął udział ambasador RP Jerzy Bahr, konsul generalny St. Cygnarowski, dyrektor Instytutu Polskiego Małgorzata Kassner oraz przybyli z Torunia Stefan Czaja i Jan Kotłowski.

Wystawa potrwa do 10 maja . Można ją zwiedzać w godzinach 12 - 19 oprócz niedzieli i poniedziałku. Tel. Galerii"Arka" - 2121319.

(rm)

Na zdjęciach: Jan Kotłowski, Gażyna Dremaitë i Stefan Czaja; jeden z eksponatów wystawy; uczestnicy otwarcia.

Nasz Czas 15/2003 (604)