"Łatgalia"
ŁOTWA

Tydzień w skrócie na Łotwie

Premier obiecuje zwiększyć emerytury

Od 1 października br. minimalna emerytura wyniesie 60 łatów [ok.100USD] - poinformował dziennikarzy premier Republiki Łotewskiej E. Repsze.

Przedstawiciele Federacji Emerytów obliczyli, że już od 1 października na podwyżki minimalnej emerytury będzie potrzeba 5 milionów łatów. Natomiast do roku 2006 należy tak podwyższyć emerytury, aby minimalna emerytura wyniosła 90 łatów. Premier Łotwy E. Repsze zaznaczył także, że będzie to jednym z głównych priorytetów polityki łotewskiego rządu.

Prezydent Łotwy nie jest zadowolona
z pracy łotewskich sądów

Prezydent Łotwy Vaira Vike-Freiberga na corocznej konferencji sędziów skrytykowała pracę łotewskich sądów. Jako jeden z negatywnych przykładów prezydent przytoczyła niedawny wyrok Liepajskiego Sądu, który otrzymał policjant oskarżony o stręczycielstwo - zaledwie cztery lata w zawieszeniu.

Prezydent Łotwy, zresztą już nie po raz pierwszy, krytykuje pracę łotewskich sądów. Jeszcze w maju 2002 roku, podczas spotkania z członkami komisji sejmowych, zajmującymi się tymi sprawami i kierownictwem policji, bardzo ostro skrytykowała w ogóle cały system sądownictwa w Republice Łotewskiej.

Premier otrzymuje dużo listów

Premier RŁ E. Repsze codziennie otrzymuje trzykrotnie więcej listów niż jego poprzednik na tym stanowisku.

W okresie między 7 listopada 2002 r. a 11 kwietnia 2003 r. otrzymano 2020 listów adresowanych do rządu i premiera. Średnio dziennie przychodzi 20 listów, które są rejestrowane i przekazywane do biura premiera, 2/3 listów jest rozpatrywane przez premiera, jego doradców i pomocników.

W Daugavpilsie - nowy mer

We czwartek, 10 kwietnia br. deputowani Daugavpilskiego Urzędu Miejskiego 9 głosami za i 5 przeciw wyrazili wotum nieufności wobec rządzącego od 2001r. mera miasta Riharda Ejgima. Przypomnijmy, że 27 marca br. nie był uchwalony budżet miasta na rok 2003, a 3 kwietnia po analizie sytuacji ekonomicznej w mieście, pracy municypalnych instytucji, polityki kadrowej, stylu kierownictwa obecnego mera R. Ejgima, większość deputowanych postanowiła wyrazić wotum nieufności R. Ejgimowi i zdymisjonować go, co zresztą i uczyniono.

Nowym merem został Iwars Szkinczs. Za niego oddało swoje głosy 9 deputowanych, troje było przeciwnych, natomiast były mer R. Ejgim w głosowaniu nie wziął udziału. I. Szkinczs podziękował za okazane mu zaufanie i wyraził nadzieję, że "jutro zapomnimy do jakiej partii należymy i wszyscy razem będziemy pracować dla dobra naszego miasta".

Za swoje pierwszoplanowe zadanie nowy mer uważa, przede wszystkim, polepszenie sytuacji ekonomicznej w mieście. I.Szkinczs ur. w 1969r. jest dyrektorem jednej z daugavpilskich szkół, sam ukończył Daugavpilską Szkołę Średnią nr12, a później w 1993r. Daugavpilski Instytut.

"TV- Dautkom" znowu nadaje

25 marca br. pracownicy policji ekonomicznej z Rygi, którzy przybyli w celu sprawdzenia działalności niektórych firm w Daugavpilsie, czasowo zawiesili działalność lokalnej "TV-Dautkom".

Jak powiedział agencji BNS jej dyrektor generalny pan Marian Pankiewicz , wszystko to, co się ostatnio dzieje wokół lokalnego kanału "TV-Dautkom", jest związane z pozycją, jaką ten kanał zajmuje w stosunku do obecnego mera Daugavpilsu - R. Ejgima. Według łotewskiego Komitetu ds. Radia i Telewizji wszystkie niezbędne licencje na działalność "TV-Dautkom"są ważne.

W piątek, 4 kwietnia "TV-Dautkom"wznowiła wieczorem nadawanie swoich programów.

O tym społeczność miasta poinformowali deputowani na specjalnie zwołanej dla dziennikarzy konferencji. Jedną z przyczyn takiego rozwoju sytuacji było między innymi nie zatwierdzenie budżetu na rok bieżący.

Od 1 maja 2011 roku- obywatele UE
będą mogli nabywać łotewską ziemię

Po 8 latach od wejścia Łotwy do Unii Europejskiej obywatele UE będą mogli bez żadnych ograniczeń nabywać ziemię w Republice Łotewskiej. Bezpaństwowcy łotewscy, na stałe mieszkający na Łotwie, nadal nie będą mogli nabyć ziemi.

Natomiast od maja 2004 r. do maja 2011 r. obywatele UE będą mogli kupić ziemię na wsi tylko pod warunkiem, jeśli aktywnie uprawiali rolnictwo i zamieszkiwali na tej ziemi nie mniej niż 3 lata.

Łotwa wydaje na medycynę mniej niż jej sąsiedzi

Państwo łotewskie średnio wydaje na medycynę na jednego mieszkańca 140 USD, co jest znacznie mniej niż na Litwie lub w Estonii.

Tak na przykład, według łotewskich danych, Litwa wydaje na jednego mieszkańca na ten cel 273 USD, a Estonia- 204 USD. W państwach europejskich na jednego mieszkańca wydaje się ponad 1000 USD. Tak w Wielkiej Brytanii - 1303 USD, Danii - 1642 USD, a w Niemczech - 2365 USD.

Na Łotwie prawie 39% wydatków na usługi medyczne pokrywają sami mieszkańcy, kupując lekarstwa i opłacając leczenie ze swojej własnej kieszeni. Autorzy tych badań podkreślają, że z powodu braku środków na medycynę, tworzą się kolejki, zmniejsza się dostęp mieszkańców do usług medycznych, co powoduje wzrost różnych chorób i pogorszenie ogólnej sytuacji.

Dla polepszenia zaistniałej sytuacji badacze proponują, aby konkretnie określić te usługi, które będą opłacane z budżetu państwa.

Połowa młodzieży żyje w nędzy

Prawie połowa mieszkańców Łotwy w wieku od 10 do 19 lat żyje w nędzy. Do takiego wniosku doszło Ministerstwo Polityki Socjalnej Łotwy.

Według tegoż Ministerstwa, aby wyjść z tej sytuacji należy zwiększyć zasiłki dla dzieci oraz skuteczniej ściągać alimenty od rodziców. Najbardziej skomplikowana sytuacja odnotowuje się w rodzinach z trojgiem i więcej dzieci, a także tam, gdzie pracuje w rodzinie tylko jeden rodzic.

Według opinii Ministerstwa dzieci, żyjące w nędzy, powinny być obdarzone szczególną troską państwa, a zwłaszcza należy zadbać o to, żeby takie dzieci uczęszczały do szkół i przedszkoli i były zabezpieczone w podręczniki.

Nasz Czas 14/2003 (603)