Litwa


Litwa w skrócie

Eksport. W konkursie eksporterów za rok 2002 uznano za najlepsze 20 przedsiębiorstw, a wśród nich przedsiębiorstwo lodówek z Olity "Snaige", wileński zakład "Vilniaus Vingis", Vilniaus stiklo studija i inni.

Eksport mięsa. Za trzy miesiące br. Litwa wyeksportowała 2657 ton mięsa. Eksport wołowiny wzrósł o 16,45 proc., wieprzowiny o 36 proc., drobiu o 15,8 proc.

Czysty dochód. Estoński Hanza Bank w pierwszym kwartale br. zarobił 18,7 mln Lt, czyli 2,2 raza więcej niż w roku ubiegłym.

Dobra prognoza. Jak wykazują prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego tempo gospodarczego wzrostu Litwy w latach 2003 - 2004 będzie jedno z najwyższych z krajów kandydujących do UE. Jedynie na Łotwie tempo wzrostu może być jeszcze wyższe.
W ocenie szwedzkich specjalistów ekonomika Litwy w roku bieżącym wzrośnie o 5,6 proc., a w roku 2004 - o 6,1 proc.

Wileńska fabryka drobiu. Największy na Litwie zakład drobiu otrzymał w I kwartale br. 14,2 mln Lt dochodu, czyli o 16, 3 proc. mniej w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku. Mimo że ilość sprzedanej produkcji nie zmniejszyła się, wpływ na zmniejszenie się dochodów miały znacznie niższe ceny.

Wzrost eksportu. Za pierwsze dwa miesiące br. eksport z Litwy w porównaniu z odpowiednim okresem roku ubiegłego wzrósł o 38,8 proc.

Mityngi. W minioną sobotę przed Urzędem Prezydenta i na Placu Ratuszowym odbyły się masowe wiece popierające odchodzącego mera miasta Wilna Arturasa Zuokasa.

Władze Wilna. Miasto Wilno nierządem stoi. Nowo wybrany na te stanowisko socdemokrata G. Pavirţis jak na razie nie może przystąpić do pełnienia obowiązków, ponieważ w Sądzie Administracyjnym została zakwestionowana prawomocność jego wyboru. Decyzja sądu ma zapaść 25 kwietnia.

Podpisanie umowy z UE. We środę w Atenach Litwa wraz z innymi krajami - kandydatami podpisała umowę o przystąpieniu do UE.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity po następującym kursie: 1 USD - 3,21 Lt; 1 euro - 3,44Lt; 1 zł - 0,81 Lt; 10 estońskich koron - 2,20; 1łat - 5,52; 1000 białoruskich rb. - 1,59; 10 rosyjskich rb. - 1,03.Powiedzieli

Dziennik "Kauno diena":

Zadowolony ze wszystkiego człowiek trąci idiotyzmem.

Zenonas Vaigauskas,przewodniczący Centralnej Komisji Wyborczej:

Na Litwie zmarli, dzięki Bogu, nie przychodzą na głosowanie.

Juozas Erlickas:

Chociaż niektórym na pysku napisane, że łżą - tym niemniej wybierają ich do władz.

Andrius Kubilius, poseł na Sejm RL:

Gdyby pogoda w roku przeszłym byłaby lepsza niż w pozaprzeszłym - rząd, myślę, i tę okoliczność wniósłby na listę swoich osiągnięć.Nasz Czas 14/2003 (603)