Kwiaty


Rośliny doniczkowe

Przesadzanie
Rośliny powinno się przesadzać na przełomie marca i kwietnia, zanim rozpocznie się nowy okres wegetacji. Zima jest dla roślin okresem spoczynku, nie mogą się więc w tym czasie ukorzeniać się w nowej ziemi. Nowa doniczka powinna być tylko trochę większa od poprzedniej.

Usuwanie wapiennego osadu
Jeśli na brzegach doniczek utworzył się biały osad wapienny, włóż opróżnione doniczki na cały dzień do roztworu wody z octem.

Połysk od piwa
Od czasu do czasu przecieraj liście roślin pokojowych rozcieńczonym piwem, a będą wtedy pięknie błyszczeć.

Kości jak nawóz
Jeśli pod dolny otworek w doniczce podsypiesz porozgniatane resztki kości albo skorupki jaj, roślina pobierze z nich jeszcze szereg wartościowych substancji pokarmowych.

Szyszka jako wilgotnościomierz
Dojrzała szyszka jodłowa doskonale pełni funkcję wilgotnościomierza. Reaguje na zmiany wilgotności powietrza, jeszcze zanim zauważy je człowiek. Najlepiej zawiesić szyszkę za oknem na sznurze nasączonym olejem. Jeśli zbliża się deszcz albo śnieg , łuski na szyszce zamykają się, jeśli pogoda ma się poprawić, łuski zaczynają się otwierać.

Pędy pod klosz
Sadzonki pędowe roślin pokojowych, które w słoiku z wodą, rozwiną się lepiej i szybciej, jeśli razem ze słoikiem umieścisz je pod kloszem na sery. Zapewnisz im optymalny mikroklimat - o dużej wilgotności powietrza i bez przeciągów.

Ożywcza kąpiel
Jeśli któraś z twoich roślin gwałtownie wysycha, wstaw doniczkę do wiadra z wodą na tak długo, aż przestaną pojawiać się pęcherzyki powietrza. Będzie to znaczyło, że ziemia jest dobrze nawodniona.

Czosnek na mszyce
Jeśli włożysz do ziemi w doniczce albo w skrzynce na kwiaty ząbek czosnku, znikną mszyce z roślin.

Zapałka i pchełki ziemne
Aby pozbyć się pchełek ziemnych grasujących po roślinie, wystarczy wetknąć w ziemie w doniczce kilka zapałek, siarczonymi główkami do dołu.

Nasz Czas 13/2003 (602)