Gospodarstwo domowe


Wielkanoc z chrzanem

Do chrzanu
Armoracia lapathifolia czyli chrzan, stosowany był już w Egipcie. Korzeń tej rośliny posiada nie tylko wybitne walory smakowe, lecz także znane właściwości lecznicze. Zawiera 4-5 razy więcej witaminy C niż cytryna i pomarańcza. Ponadto zawiera prowitaminę A oraz witaminy B1, B2, B6, PP, a także sole mineralne (wapń i magnez) i fitoncydy, posiadające silne właściwości bakteriobójcze. Aby zapobiec psuciu się produktów przesypuje się je rozdrobnionymi korzeniami lub okłada liśćmi.

Stosowanie chrzanu jest wskazane przy astmie, atonii w trawieniu (nieżyty z niedoborem kwasu solnego), braku apetytu, zapaleniu oskrzeli, niedoborze witaminy C i alkaidów, paraliżu, przeroście układu chłonnego, puchlinie wodnej, reumatyzmie, skrofulozie, schorzeniach wątroby, stanie zapalnym nerek, kamicy nerwowej i przy zapaleniu korzonków nerwowych. Chrzan pobudza czynności żołądka i działa przeciwbólowo i przeciwreumatycznie. Ostrożnie dawkować przy zapaleniach przewodu pokarmowego, wątroby i nerek. Miejsca zaatakowane reumatyzmem okładać na kilka minut do pół godziny warstwą świeżo utartego chrzanu, przyłożyć ceratką. Okład trzymać aż pojawi się silne zaczerwienienie, ale nie bąble. Powtórzyć, gdy zniknie zaczerwienienie.

Jak najsmakowiciej przyrządzić chrzan?
Trzeć na drobno w dziurkowanej tarce, potem na sicie zalać wrzątkiem a dopiero po ostudzeniu doprawić. Dokwaszamy go winnym octem lub cytryną, dodając do smaku sól i cukier oraz mieszamy go z gęstą kwaśną śmietaną, zamykając szczelnie, żeby nie "zwietrzał".

Inny wariant: do sparzonego chrzanu przecieramy przez sito żółtka gotowanych na twardo jaj, doprawiamy sokiem z cytryny, cukrem i solą. Szczelnie zamknięty jest trwalszy od tego ze śmietaną i można go dłużej przechowywać.

Smaczna jest również masa chrzanowa: ucieramy masło na "puch" i dodajemy przygotowany, jak wyżej, chrzan.

Dla dzieci polecamy łagodniejszą surówkę: utrzeć na grubszych oczkach tarki (wiórki) z dodatkiem marchewki i jabłka, zakwaszamy sokiem z cytryny i doprawiamy do smaku cukrem i solą.

Przeciw miażdżycy
Zalać szklankę chrzanu przegotowaną wodą i zmieszać ze szklanką miodu. Pić trzy razy dziennie po łyżce. Dobre efekty daje picie soku ze świeżej kapusty. Innym medykamentem może być ocet jabłkowy rozpuszczony w przegotowanej wodzie i osłodzony łyżeczką miodu (łyżka dziennie). Przy podwyższonym cholesterolu pomaga również duszona cebula. Kroimy drobno 3 cebule, dodajemy łyżkę oleju i 12 łyżek wody - dusimy pod przykryciem 20 minut.

Reumatyzm i bóle reumatyczne
Potłuc tłuczkiem liście chrzanu lub kapusty włoskiej, przykładać na noc na obolałe miejsca. Dobrze jest również owijać się szalem z owczej wełny, spać na baraniej skórze a zimą nosić skarpety i rękawice również z wełnianego surowca.

Nasz Czas 13/2003 (602)