Wiosna polska

Pod takim tytułem w miniony piątek, 21 maca w Domu Kultury Polskiej odbył się koncert w wykonaniu znanych polskich wykonawców Agaty Marcewicz (śpiew), Mieczysława Borkowskego(ustne harmonijki) i Franciszka Sokołowskiego (akordeon). Spotkanie z wileńską publicznością miało miejsce w ramach corocznych wizyt w Wilnie, inicjowanych przez posła Tadeusza Samborskiego, wielkiego miłośnika Kresów, prezesa Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie".

Szczególnie życzliwych braw doczekała się Agata Marcewicz, w której świetnym wykonaniu widzowie usłyszeli szereg popularnych utworów z klasyki operowej i operetkowej.

Rzęsistych oklasków i braw doczekał się również Mieczysław Borkowski, zwany "Jankiem Muzykantem", niezrównany wykonawca muzyki ludowej i patriotycznej na ustnych harmonijkach, którego występ był przeplatany barwnymi wspomnieniami koncertowego podróżowania po Polsce i świecie.

Nie obeszło się również bez niespodzianki. Niezwykle życzliwa atmosfera panująca w sali i współuczestniczenie w wykonaniu niektórych utworów ośmieliły również posła Tadeusza Samborskiego do samodzielnego wykonania na wileńskiej scenie kilku popularnych polskich pieśni ludowych, co szczególnie życzliwie zostało odebrane przez publiczność.

Goście, przybyli głównie z Legnicy i okolic, zrzeszeni w Stowarzyszeniu Kulturalnym "Krajobrazy" odwiedzili również Troki, zwiedzili wileńską Starówkę, spotkali się z zespołem Szkoły Średniej im. J.I. Kraszewskiego.

Na zdjęciach: wystepuje poseł T. Samborski; śpiewa Agata Marcewicz; gra Mieczysław Borkowski

Nasz Czas 12/2003 (601)