Litwa


Tydzień w skrócie

Wojna. Prezydent R. Paksas w imieniu Rady Obrony Państwa poinformował władze USA, że Litwa przyczyni się do uregulowania kryzysu irackiego środkami humanitarnymi.

Ziemia. 20 marca br. Sejm uchwalił Ustawę konstytucyjną, która ustala siedmioletni przejściowy okres nabywania ziemi ornej i lasów na Litwie po przystąpieniu do Unii Europejskiej przez obywateli innych państw oraz zagraniczne osoby prawne. Wyjątek dotyczy jedynie tych, którzy w ciągu trzech lat mieszkają na Litwie i zajmują się pracą w rolnictwie.

Kompensacje. Do roku 2007 kompensacja za posiadaną ziemię i las będzie wypłacona inwalidom I grupy, uczestnikom walk o niepodległość Litwy w latach 1918 - 1920, uczestnikom oporu w latach II wojny światowej, wysiedlonym oraz nagrodzonym Orderem Vycio do 15 czerwca 1940 roku. Do roku 2009 kompensacje otrzymają małżonkowie i dzieci wymienionych osób.

Prokurator generalny. Poprzez uchwalenie zmiany w Konstytucji, Sejm RL ustalił, że prokuratora generalnego wyznacza prezydent za zgodą Sejmu RL.

Zabytki. Przewodniczącą Państwowej Komisji Ochrony Zabytków została Grażyna Dremaite, która zamieni na tym stanowisku J. Glemżę. Powyższa Komisja jest odpowiedzialna wobec Sejmu RL.

Ultimatum. Rolnicy zebrani na mityngu w Ucianie zadecydowali, że jeżeli do 1 kwietnia br. rząd nie ustali minimalnych cen skupu mleka i żywca - rozpoczną akcje protestu. Domagają się oni, aby mleko było skupowane nie mniej, niż po 70 ct za kg, a żywiec - po 3,5 Lt za kg.

Bieda. Rośnie liczba ludzi żyjących w biedzie. Jak informuje Departament Statystyki poziom skrajnej nędzy stanowił w roku 2002 16,6% i wzrósł po zrównaniu z rokiem ubiegłym o 0,2 %. Najwyższy poziom nędzy odnotowano na wsi, gdzie wynosi on 29 %, w wielkich miastach - 7% i w innych miejscowościach - 15%.

Prywatyzacja. Rząd postanowił rozpocząć prywatyzację największej drukarni "Spauda", której 68 proc. akcji dotychczas należy do państwa.

Wynagrodzenia. W roku ubiegłym wynagrodzenia za pracę wzrosły na Litwie o 5%, na Łotwie o 10%, w Estonii o 11%. Średnie wynagrodzenie brutto w roku ubiegłym wyniosło na Litwie 332 euro, na Łotwie 307 euro, w Estonii 416 euro. Minimalne wynagrodzenie w roku 2002 na Litwie wynosiło 125 euro, na Łotwie 113 euro, w Estonii 138 euro.

UE. Przedwyborcza reklama Unii Europejskiej będzie kosztowała 1,5 mln Lt. Na taką sumę została podpisana umowa z firmą reklamową.

Bezrobocie. Bezrobocie na Litwie w ciągu roku zmniejszyło się o 3,6 proc. z 17,4 w roku 2001 do 13,8 proc. w roku 2002. Dane wskazują, że w roku ubiegłym bezrobocie szczególnie zmalało latem i jesienią.

Obraz Litwy. Przeprowadzone badania pt. "Litwa w europejskich środkach masowego przekazu" wykazały, że o Litwie pisze się rzadko. A jeżeli się pisze to w większości dobrze.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity po następującym kursie: 1 USD - 3,22 Lt; 1euro - 3,44; 1 zł - 0, 79; 10 estońskich kron - 2,20; 1Łat - 5,46; 1000 białoruskich rb - 1,63; 10 rosyjskich rb - 1,03.


POWIEDZIELI:

Poseł na Sejm Henrikas Żuka uskas:
Najlepsze swoje kobiety pożyczyliśmy Litwie.

Politolog Lauras Bielinis:
Znajdujemy się w sytuacji, kiedy pilot kierujący samolotem orientuje się nie według wskazań przyrządów i położenia kierownicy, a według snu, który mu się przyśnił.

Nasz Czas 12/2003 (601)