"Łatgalia"
ŁOTWA

Zapusty w Polskiej Szkole

2 marca br. w Polskiej Szkole Średniej im. Józefa Piłsudskiego odbył się bal zapustowy zorganizowany przez Daugavpilski oddział ZPŁ "Promień" i Centrum Kultury Polskiej.

Przed koncertem głos zabrał prezes "Promienia" p. Ryszard Stankiewicz. Serdecznie przywitał wszystkich zgromadzonych na sali Polaków, zapraszając na kolejne imprezy, które odbędą się w tym roku oraz życzył miłej zabawy. Zaznaczył również, że właśnie w tym roku przypada 15 rocznica chóru "Promień", a także oddziału "Promień". Korzystając z okazji do zebranych na sali Polaków przemówiła dyrektor Polskiej Szkoły p. Gertruda Grave. Ona zwróciła się z prośbą , aby Polacy oddawali swe dzieci do polskiej szkoły , ponieważ dla utworzenia w tym roku dwu pierwszych klas brakuje jeszcze uczniów. Poza tym opowiedziała o najbliższych planach szkoły, planowanych koloniach i innych sprawach.

Później zaczął się koncert, gdzie wystąpił bardzo dobrze znany i lubiany zespół pieśni i tańca ludowego "Kukułeczka" (kierownik - Żanna Stankiewicz), chór "Promień", chór młodzieżowy "Barwy Daugawy", dzieci z przedszkola Forsztackiego, i polskiej szkoły.

Niespodziankę sprawili studenci, studiujący język polski na Uniwersytecie Daugavpilskim. Wystawili oni scenkę satyryczną opartą na motywie "Esmeraldy". Ten ich numer rozbawił i ożywił publiczność , która obdarzyła występujących gorącymi oklaskami. Po koncercie odbył się bal zapustowy.

Nasz Czas 10/2003 (599)