Litwa


Tydzień w skrócie

Sąd Konstytucyjny. Uchwała Sądu Konstytucyjnego zakończyła spory między właścicielami domów i osobami tam mieszkającymi. Sąd ustalił, że domy powinny być zwrócone właścicielom, a państwo powinno zadbać o przyznanie mieszkań mieszkającym tam lokatorom. Na te potrzeby państwo będzie musiało wyasygnować około 150 mln Lt.

Konsulaty. Rząd RL postanowił powołać dwa nowe konsulaty - w Sowiecku, w obwodzie Królewieckim oraz w stolicy Gruzji Tbilisi. Jednocześnie postanowiono z dniem 1 czerwca br. zlikwidować konsularną placówkę w Dźwińsku na Łotwie.

Rozmowa prezydentów. W minionym tygodniu prezydent Litwy R. Paksas dwukrotnie przeprowadził rozmowę telefoniczną z prezydentem W. Putinem.

Poparcie dla Unii. Jak wykazały badania przeprowadzone na zadanie przedstawicielstwa UE na Litwie przystąpienie Litwy do Unii Europejskiej popiera 68 proc. obywateli. 11,2 proc w majowym referendum będzie głosowało przeciw, 20,8 proc jeszcze nie ma jednoznacznego zdania.

Zastraszająca skala. Aż 75 proc. mieszkańców Litwy i 76 proc. przedsiębiorców jest zdania, że za pomocą łapówki można rozstrzygnąć zaistniały problem. Najbardziej skorumpowanym miastem jest Wino.

Internet. Spółka "Lietuvos telekomas" zaoferowała usługę w postaci bezprzewodowej łączności internetowej. Wystarczy tylko posiadać przenośny komputer i znajdować się w strefie takiej łączności.

Jubileusz. 4 marca br. znany malarz Kazimieras Žoromskis, który w roku 1986 wrócił z emigracji na Litwę i podarował dla Muzeum Sztuki kolekcję swoich prac, złożoną z 500 obrazów, obchodził swoje 90 - lecie. Jubilat doczekał się pozdrowień od najwyższych władz Litwy i kolejnych obietnic odnośnie wybudowania pomieszczeń pod galerię jego obrazów.

Gadano krócej. O 13,1 proc. krócej rozmawiali na Litwie w roku 2002 użytkownicy telefonów stacjonarnych i komórkowych. W minionym roku rozmawiano wewnątrz kraju w przeciągu 3,060 mld minut, w tym 2, 980 mld.

Budownictwo. W minionym roku firmy budowlane Litwy wykonały prac budowlanych na sumę 2,963 mld Lt, w tym 97 proc. wewnątrz kraju i 3 proc. za granicą. 36, 6 proc. wykonanych prac stanowiły nowe budowle.

Wizyta. W miniony czwartek, 7 marca br. prezydent Litwy R. Paksas odbył jednodniową oficjalną wizytę w Polsce, gdzie spotkał się z prezydentem RP A. Kwaśniewskim, premierem L. Millerem, marszałkami Sejmu i Senatu RP M. Borowskim i L. Pastusiakiem. Centralne litewskie pisma w tytułach zaznaczyły, że prezydenci Polski i Litwy oraz ich małżonki witali się w języku rosyjskim.

Dzień Niepodległości. 11 marca w 13 rocznicę ogłoszenia niepodległości, w Wilnie i innych miastach Litwy odbyły się uroczyste posiedzenia, koncerty i zabawy.

Powszechna korupcja. Dziennik "Respublika" opublikował kolejną serię artykułów, poświęconych systemowi powszechnej korupcji - od przygotowanych projektów ustaw i instrukcji z ukierunkowaniem na możliwość nadużyć poprzez wykonawców, aż do przejmowania przez pracowników służb komisji rolnych, realizujących reprewatyzację ziemi, na własność najbardziej atrakcyjnych parceli. Całkowicie skorumpowany system zwrotu ziemi pozwala tym, którzy projektują i decydują o zwrocie gruntów, na zasadzie przestępczych powiązań, wyszukiwać tej grupie ludzi, dla siebie i członków swoich rodzin nieograniczoną ilość działek wokół Wilna, nad brzegami jezior i rzek, w dojrzałych wiekowo do wrębów lasach.

Spadek narodzin. Zaczynając od roku 1990 zaznaczył się narastający spadek narodzin dzieci na Litwie, który osiągnął najniższy wskaźnik w ubiegłym 2002 roku - na tysiąc mieszkańców urodziło 8,7 dzieci. W roku ubiegłym na Litwie urodziło się 30,1 tys. dzieci czyli o 1,4 tys. mniej niż w roku 2001 i o 26,7 tys. mniej niż w roku 1990.

Kurs walut. W bankach Litwy jednostkę waluty można wymienić na lity w następującym stosunku:
1 USD - 3,13 Lt; 1EUR - 3,45; 1 zł - 0, 80; 1 łat - 5,47; 1000
białoruskich rb - 1,58; 10 rosyjskich rb - 0,99 Lt.


Powiedzieli:

Hanna Szumiłło. Aktorka z Kowna:

Kobiety nie zawsze są takie głupie, jak się wydaje. Mężczyźni - zawsze.

Historyk Edvardas Gudavičius:

Jesteśmy mali, ale się zjednoczymy. I wtedy spróbujcie zdjąć nam spodnie.

V. Landsbergis:

Nie będąc w składzie Unii Europejskiej Litwa będzie jak ogródek ruty A. Łukaszenki, w środku którego będzie stał strach na wróble bardzo podobny do jednego z naszych posłów na Sejm.

Nasz Czas 10/2003 (599)