Dzień Zdrowia w Wyższej Szkole Rolniczej w Wojdatach

W zdrowym ciele zdrowy duch- głosi starożytne przysłowie. Po wyglądzie czlowieka możemy sądzić o jego samopoczuciu, o stanie fizycznym i duchowym.

Z myślą o tym, by pomóc ludziom zachować dobre zdrowie i samopoczucie, w Wileńskiej Wyższej Szkole Rolniczej każdego roku odbywa się "Dzień Zdrowia". W tej imprezie biorą udział pedagodzy, studenci i mieszkańcy Wojdat. Organizatorem przedsięwzięcia jest kierowniczka Wojdackiej Przychodni pani Weronika Kardienë - człowiek całkowicie oddany swemu zawodowi. Już od 5 lat kieruje przychodnią w Wojdatach. Za ten czas zdobyła szacunek pacjentów i dorosłych, i małych.

W imprezie, która rozpoczęła się o 8 rano, brał udział poseł na Sejm RL Aleksander Popławski, dyrektor Szkoły Ryszard Stanisz, magistranci WTU, lekarze z przychodni lekarskich. Wszyscy chętni mogli zbadać zawartość cukru we krwi i zmierzyć ciśnienie.

O godzinie 10 rozpoczął się bieg studentów na dystansie jednego kilometra. Pierwsi na metę przybiegli studenci Zapolski i Siemaszko. Zawody sportowe odbywały się pod kierownictwem wykładowców Anny Adamowicz, L. Adamowicza i J. Mikionisa. Studenci mogli wykazać siebie w przeciągiwaniu sznura, gry w piłkę ręczną.

Po zakończeniu zawodów wszyscy zebrali się w sali, gdzie Anna Adamowicz wręczyła zwycięzcom nagrody, a wszystkim uczestnikom prezenty, W. Kardienie pozdrowiła wszystkich zebranych. Lekarze, w ramach propagowania zdrowego trybu życia, wygłosili referaty o prawidłowym odżywianiu, o stanie wody pitnej, schorzeniach infekcyjnych i ich zapobieganiu, o szkodliwości narkotyków i in.

Studentki kierunku ekonomii gospodarstwa domowego zorganizowały wystawę - konkurs zdrowego żywienia pod hasłem "Zdrowe pożywienie - zdrowy ja". Zwycięzcy konkursu otrzymali ciekawe prezenty, które ufundowało Pogirskie Starostwo. Święto Zdrowia zakończył koncert pod kierownictwem pani Teresy Kołtan.

Zebrani podziękowali Pani Kardienë i wszystkim organizatorom za pięknie zorganizowane święto i pożyteczny "Dzień zdrowia". Smuci tylko to, że nie wszyscy mogą prowadzić zdrowy tryb życia, dużo mieszkańcow Wojdat nie ma pracy i zdobywanie kawałka chleba odbiera dużo sił i zdrowia. O jakim więc racjonalnym żywieniu może być mowa? Niestety medycyna tych problemów rozwiązać nie może. Tu potrzebne też jest zainteresowanie ze strony władz samorządu wileńskiego.

Greta Fedorczenko

Na zdjęciach: migawki z "Dnia Zdrowia"

Nasz Czas 8/2003 (597)