"Łatgalia"
ŁOTWA

Tydzień w skrócie na Łotwie


Piotr I pozostanie w Rydze
Oryginalny pomnik Piotra I pozostanie w Rydze, natomiast w Sankt-Petersburgu będzie ustanowiona jego kopia. O tym agencję "Leta" poinformowała Dyrekcja d.s. Budowy i Rekonstrukcji Pomników północno - zachodniego okręgu federalnego Rosji. Jak zawiadomił dyrektor tej instytucji Jan Maluszin, ta kwestia już dawno została rozstrzygnięta i nikt nie miał zamiaru przenosić oryginał tego pomnika z Rygi do Sankt-Petersburga.

Wzrosła liczba dotkniętych alkoholizmem
W ubiegłym roku dość gwałtownie wzrosła w Łotwie liczba ludzi dotkniętych chorobą alkoholową. Średnio zarejestrowano 97 przypadków na 100000 mieszkańców. W roku 2001 ten wskaźnik stanowił 79,2 przypadków na 100000 osób. Natomiast w roku 2002 zmniejszyła się liczba narkomanów.

8 Marca znowu na porządku dziennym
Opozycyjne ugrupowanie w Sejmie łotewskim "Za Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie" wniosło do prezydium Sejmu wniosek, aby 8 Marca był na Łotwie dniem świątecznym. W najbliższym czasie Sejm rozpatrzy tę kwestię i podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie. Przypomnijmy, że taki wniosek wpływa do Sejmu już nie po raz pierwszy, wcześniejsze propozycje uczynić dzień 8 Marca dniem wolnym od pracy nie doszły do skutku.

Rozłam w opozycji
"Partia Zgody Narodowej" na swoim zjeździe podjęła decyzję o wyjściu z koalicji opozycyjnego ugrupowania "Za Prawa Człowieka w Zjednoczonej Łotwie". Jej lider Janis Jurkans powiedział, że partia, będąc razem z socjalistami A. Rubiksa, który usiłuje odbudować komunizm oraz z niektórymi innymi ludźmi, myślącymi podobnie, nigdy nie wejdzie do rządzącej koalicji. J. Jurkans krytykował nie tylko swoich byłych przyjaciół, ale także skrytykował nowy rząd Einarsa Repsze.

Nasz Czas 8/2003 (597)