"Nasza Polonia" nr 147
ESTONIA

Tydzień w skrócie


Zgoda narodowa

Z inicjatywy prezydenta Arnolda Rüütela liderzy estońskich partii politycznych, organizacji społecznych i przedstawiciele biznesu podpisali "Memorandum o zgodzie narodowej". Dokument przewiduje zawarcie umowy, której celem będzie rozwój społeczny, kulturalny, naukowy i gospodarczy oraz umocnienie państwa prawa i społeczeństwa obywatelskiego.


Ranking przed wyborami parlamentarnymi

Na dwa tygodnie przed wyborami parlamentarnymi w Estonii największą popularnością cieszą się Partia Centrum i Partia Reform, wchodzące w skład koalicji rządzącej. Według sondażu przeprowadzonego na początku lutego przez firmę Emor, na Partię Centrum zamierza głosować 31% ankietowanych, a na Partię Reform - 20%. Jednocześnie odnotowuje się spadek popularności partii opozycyjnych. Głosowanie na Res Publicę zadeklarowało 14% respondentów, na Związek "Ojczyzna" - 6%, a na Związek Ludowy - 3%. (Przed miesiącem liczby te wyniosły odpowiednio 21%, 8% i 6%).


Złoty medal na Mistrzostwach Świata

Estonka Kristina Smigun zdobyła złoty medal w biegu podwójnym - 5 km techniką klasyczną plus 5 km techniką dowolną - na Mistrzostwach Świata w Narciarstwie Klasycznym we włoskiej miejscowości Val di Fiemme. Drugie miejsce zajęła Niemka Evi Sachenbacher, a trzecia była Rosjanka Olga Zawiałowa.


Mieszkaniówka w Estonii

Niskie stopy procentowe w połączeniu z silną koniunkturą i wzrostem płac, spowodowały boom w budownictwie mieszkaniowym w Tallinie - donosi Ober-Haus Real Estate Company. -

W zeszłym roku, w Tallinie powstało 800 nowych mieszkań, co podwoiło liczbę z 2001 roku. W tym roku planowane jest między 800 a 1200 nowych lokali. W Estonii średnia krajowa płaca w zeszłym roku wzrosła o 8 proc., do 390 EUR miesięcznie, a przewiduje się, że w tym roku nastąpi dalszy wzrost, o kolejne 10 proc. do 435 euro. Pensje w stolicy są znacznie wyższe od reszty kraju, a wiele rodzin z klasy średniej zarabia ponad 2000 euro miesięcznie. Przy tym poziomie dochodów, gdy oprocentowanie kredytów wynosi 5-7 proc. rocznie, kupno nowego mieszkania jest takim obciążeniem finansowym jak jego wynajem.


Ambasador RP w Tallinie wyjaśnia

Główny estoński dziennik "Postimees" opublikował 18.02.03 wywiad z ambasadorem RP w Estonii pt.: "Ambasador RP: "Musimy niwelować rozdźwięk pomiędzy USA i Europą". Wojciech Wróblewski, ambasador RP w Estonii uzasadnia, dlaczego Polska w sprawie Iraku popiera Stany Zjednoczone i wyjaśnia, w jaki sposób Polska pragnie utworzyć w NATO i Unii Europejskiej wspólny front małych państw.


Traktat akcesyjny

Komisja Europejska pozytywnie zaopiniowała w środę projekt Traktatu Akcesyjnego - o przystąpieniu 10 nowych państw, w tym Polski, do Unii Europejskiej. Został zrobiony kolejny formalny krok na drodze do akceptacji dokumentu przez instytucje UE.

"Dla Komisji dzisiejsza decyzja to ukoronowanie wielu lat intensywnej pracy. Oparliśmy się na wyniku negocjacji. Rezultaty są dobre dla obecnych i przyszłych państw członkowskich i dla Unii jako całości" - zapewnił z tej okazji komisarz ds. poszerzenia Guenter Verheugen.

Środowa opinia jest krótkim, sformalizowanym dokumentem. Komisja odwołała się w niej do swoich raportów o postępach kandydatów na drodze do członkostwa, ogłoszonych 9 października 2002 r.

Orzekła w nich, że 10 przystępujących krajów - Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia i Węgry spełniają kryteria polityczne członkostwa i spełnią do początków 2004 roku kryteria ekonomiczne i prawne.

Teraz liczący 5,5 tys. stron w języku angielskim projekt traktatu zostanie oficjalnie przesłany do Parlamentu Europejskiego, który ma go zatwierdzić na sesji plenarnej 9 kwietnia.

Jako ostatnia projekt przyjmie Rada (ministrów) Unii 14 kwietnia i wtedy będzie mógł być podpisany 16 kwietnia na szczycie w Atenach. Po podpisaniu procedurę jego ratyfikacji będą mogły rozpocząć zarówno obecne jak i przyszłe państwa członkowskie.


Nasz Czas 8/2003 (597)