"Nasza Polonia" nr 147
ESTONIA

Obchody 24 lutego w Warszawie

24 lutego uroczystym przyjęciem uczczono 85. rocznicę deklaracji niepodległości państwa estońskiego. We wspaniałych wnętrzach Muzeum Kolekcji imienia Jana Pawła II (Galerii Porczyńskich) na zaproszenie ambasadora Estonii Aivo Orava (foto) oraz attache wojskowego Riho Terrasa z małżonkami, przybyło około dwustu osób.

Przyjęcie zaszczycili między innymi główny negocjator członkostwa Polski w Unii Europejskiej Jan Truszczyński, nuncjusz apostolski arcybiskup Józef Kowalczyk oraz liczni przedstawiciele korpusu dyplomatycznego z różnych części świata ? od Finlandii po Brazylię.

Nie zabrakło także znanych polityków, ludzi kultury i nauki ? zaproszenie przyjęli między innymi przewodniczący Klubu Parlamentarnego Sojuszu Lewicy Demokratycznej Jerzy Jaskiernia, znany poliglota i publicysta redaktor Zygmunt Broniarek, tłumacz Jerzy Litwiniuk (autor polskiego przekładu fińskiej "Kalevali"), czy szef Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Jan Malicki.

Przyjęcie było też okazją do spotkania grona ludzi, którzy działają na rzecz Estonii i przyjaźni polsko-estońskiej, zarówno pojedynczych osób, jak i przedstawicieli stowarzyszeń ? Polska-Estonia oraz Pro Estonia. Nie zabrakło oczywiście Estończyków mieszkających w Polsce czasowo i na stałe.

Przyjęcie uświetnił wspaniały tort, który był słodką kulminacją dużego, ale bardzo sympatycznego spotkania ludzi, z których każdego coś z Estonią łączy ? praca, przyjaciele, wspomnienia.

Gratulujemy Estończykom 85-letniego państwa i dziękujemy gospodarzom spotkania za przypomnienie Polakom, że państwo estońskie nie jest tak młode, jak się wciąż jeszcze tutaj powszechnie uważa.

Jakub Jędras
Stowarzyszenie Pro Estonia

Nasz Czas 8/2003 (597)