"Nasza Polonia" nr 146
ESTONIA

Tydzień w skrócie w Estonii


Prezydent Estonii przeciwko językowi rosyjskiemu

Prezydent Estonii Arnold Rüütel wypowiedział się przeciwko przyznaniu językowi rosyjskiemu statusu drugiego języka państwowego w Estonii. W wywiadzie dla gazety "Vorumaa Teataja" prezydent uznał, że wprowadziłoby to zbyt wiele zamieszania w życie obywateli, m.in. wszyscy urzędnicy musieliby uczyć się rosyjskiego. Stwierdził, że mniejszości narodowe powinny dostosowywać się do warunków obowiązujących w kraju. Podkreślił, że Estonia to państwo demokratyczne, w którym nikt nie jest prześladowany z powodu narodowości. Wypowiedź prezydenta była komentarzem do złożonego w końcu stycznia przez grupę rosyjskojęzycznych deputowanych Partii Centrum projektu ustawy o mniejszościach narodowych, w którym postuluje się m.in. prawo do swobodnego posługiwania się językiem ojczystym także w urzędach.


Dwugłos w sprawie Iraku

Premier Estonii Siim Kallas, w wywiadzie opublikowanym 11 lutego w dzienniku "Postimees", wystąpił z obroną stanowiska swego rządu i poparcia udzielonego polityce USA w sprawie Iraku. Była to reakcja na zarzuty opozycyjnego Związku Ludowego, który w liście otwartym oskarżył rząd o ignorowanie opinii społeczeństwa. Według danych opozycji 2/3 mieszkańców Estonii jest przeciwko wojnie w Iraku.


Pretensje rosyjskiego MSZ do premiera Estonii

Rosyjski MSZ oskarżył premiera Estonii Siima Kallasa o podsycanie antyrosyjskich fobii w społeczeństwie estońskim. Była to reakcja na artykuł Kallasa zamieszczony 11 lutego w dzienniku "Postimees", w którym tłumaczył on konieczność udzielenia poparcia polityce Waszyngtonu wobec Iraku obawami przed możliwą agresją na Estonię ze strony Rosji. Rzecznik MSZ Aleksandr Jakowienko nazwał wypowiedź estońskiego premiera "konfrontacyjną".


Podział terytorialno-wojskowy Estonii

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Estonii poinformował o zakończeniu reformy struktur organizacyjnych sił zbrojnych i utworzeniu czterech sztabów okręgów wojskowych. 10 lutego przystąpiły do pracy sztaby okręgów: północnego w Rakvere, południowego w Tartu oraz dwóch specjalnych - zachodniego w Parnu i tallińskiego.


Nasz Czas 7/2003 (596)